UNESCO;világörökség;Odessza;

- Veszélyeztetett örökség lett Odessza

Az UNESCO Bizottság 21 tagállama hat igennel, egy nemmel és 14 tartózkodással hagyta jóvá a jelölést.

Nem csak világörökségi helyszínné nyilvánították Odessza történelmi központját, hanem azonnal fel is vették a veszélyeztetett helyszínek listájára szerdán, a Világörökségi Bizottság rendkívüli gyűlésén. A státusz megadásáról döntő bizottságban 21 tagállam vett részt, a kikötőváros felvételét hat igen szavazattal, 14 tartózkodással és egy ellenszavazattal fogadták el. Oroszország a döntés elhalasztására többszöri kísérletet tett, majd végül elítélte azt, mondván, hogy Odessza számára az egyetlen veszélyt az „ukrán nacionalista rezsim” jelenti. 

Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij tavaly októberben azért kérte a város felvételét, hogy megvédje az orosz bombázásoktól, üdvözölte a lépést. Félő azonban, hogy az Odesszát több alkalommal is rakétákkal és tüzérséggel támadó orosz hadsereg a jövőben sem igyekszik majd megóvni az orosz kulturális örökség részének is tekinthető települést.

Az ukrán kulturális miniszter, Alekszandr Tkacsenko és Odessza polgármestere, Gennagyij Trukanov mindazonáltal nehezteltek a bizottságra, amely előterjesztésében a Nagy Katalin által alapított városként említette Odesszát - ezt politikailag motivált szemléletnek tartják. Rámutattak, a város már a XV. században is létezett, igaz, akkor még Hadzsibejnek hívták. A terület jelentős tengeri kijáratává való fejlesztését a cárnő a város Oroszországhoz való csatolása után, az 1790-as években indította el, ekkor nevezték át Odesszává is. (Decemberben egy, a város polgárai által megszavazott döntéssel el is távolították Nagy Katalin egyik szobrát - szerk.)

A várost, melyet gyakran mint a “Fekete-tenger gyöngyszemét” említik, az orosz-ukrán háború egy évvel ezelőtti kitörése óta már érték károk a támadások következtében, az UNESCO már nyújtott segítséget a szépművészeti és a modern művészeti múzeum helyreállításához, előbbit tavaly júliusban érte találat.

Az UNESCO január 23-án kiadott jelentése szerint a háború kezdete, tavaly február 24-e. óta Ukrajnában 236 helyszín szenvedett kárt, 105 vallási műemlék, 18 múzeum, 83 történelmi vagy művészeti értékekkel bíró épület, 19 szobor(csoport), 11 könyvtár, ezeket honlapjukon részletesen fel is sorolják.

Az a tény, hogy Odesszát világörökségi és egyben veszélyeztetett helyszínné is nyilvánították, ráirányítja a világ figyelmét a háború miatt fenyegetett értékekre - mondta lapunknak Nagy Gergely az ICOMOS, a Műemlékek és Műemléki Helyszínek Nemzetközi Tanácsa Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke. Tudomása szerint az UNESCO konkrét lépéseket is tervez annak érdekében, hogy a helyi értékek védelmét segítse. Az ukrán hatóságokkal szorosan együttműködve azon dolgozik, hogy Ukrajna-szerte a lehető leggyorsabban megjelölje a kulcsfontosságú történelmi emlékeket és helyszíneket az 1954-es Hágai ​​Egyezmény megkülönböztető emblémájával, a kék pajzzsal (Blue Shield), amely nemzetközileg elismert jelzés a kulturális örökség védelme érdekében fegyveres konfliktus esetén. A kezdeményezés arra is hangsúlyt helyez, hogy betartsák azokat az egyezményeket, amelyek azt deklarálják, hogy háborús konfliktusok esetén a felek elkerülik a kulturális értékekkel bíró helyszíneket.

Aktívan természetesen nem tud az UNESCO közbelépni, de passzív segítséget nyújthat, például a műtárgyak nyilvántartásba vételéhez, digitalizálásához, vagy a bármilyen egyezmény ellenére a harcokban esetleg megsérülő műemlékek állagának további megóvásához. Tűzesetek fordulhatnak elő, a belövések után részlegesen vagy teljesen beomolhatnak épületrészek, összedőlhetnek épületek, ezért a műtárgyak megelőző biztonságba helyezése is értékmentő feladat. A passzív védelem egyrészt tudományos munkát igényel, nyilván kell tartani, melyek azok az értékek, amelyek egyáltalán ott vannak, valamint anyagi, technikai eszközöket kell biztosítani a digitalizáláshoz. Ahhoz, hogy ezeket megkapja a város, egy ilyen lépés, mint a védetté nyilvánítás és a veszélyeztetett listára való felvétel segítheti a helyi értékek megmentését. Az évszázadok óta létező városban több történelmi és kulturális korszak rétegződik egymásra, az így megmutatkozó történeti folytonosság értéket jelent: az UNESCO számára az ilyen együttesek megőrzése is fontos, ennek során a kulturális örökségi érték és nem a pillanatnyi politikai érdek a meghatározó - mondta az elnök.