Hetvenöt évvel ezelőtt, 1948-ban az újságok hírül adták, hogy az akkor 75 esztendős napilap megrendezi a Népszava Kupát, amelyet a kiírás szerint „az a szakszervezet nyer el, amely a legtöbb sportágban a legtöbb pontot szerzi meg”. Tartottak vetélkedőt birkózásban, férfi kézilabdában, női és férfi kosárlabdában, labdarúgásban, ökölvívásban, női és férfi röplabdában, sakkban; a labdarúgó- és a szellemi torna kivételével valamennyi verseny a Margitszigeten zajlott.
A mezőnyök változatosak voltak: élsportolók és üzemi menők ezrei egyaránt rajthoz állhattak, a bokszviadalra például benevezték a '48-as londoni olimpia két bajnokát, Csík Tibort és Papp Lászlót is. Gyári amatőrök jobban tették, ha ugyanúgy elfutottak előlük, ahogyan 47 gyors lábú rikkancs szaladt két kiló újsággal a hóna alatt a belváros felőli szigeti bejárótól a Víztoronyig.
Ez is a Népszava Kupához tartozott.
Meg az is, hogy 1948. augusztus 20-án a Vasutas válogatott–Bányász válogatott NK-döntőt közvetlenül az MTK–Vasas találkozó (3:1) előtt rendezték a Megyeri úton. Noha a válogatott kapus Oláh Gézát, a Salgótarjánban 313 NB I-es meccset játszó Csuberda Ferencet vagy a Salgótarjánból az FTC-hez szerződő Vilezsál Oszkárt felvonultató bányászok esélyesebbeknek tetszettek, csaknem tízezer néző előtt a vasutasok nyertek 3:2-re, a győztes gólt a debreceni balszélső, Vihar József szerezte.
A sakkozók tíz tagú csapatokban, svájci rendszerben játszottak. Elsőre 34, a következő évben már 52 együttes nevezett. Ízelítő a párosításokból: Kőbányai úti Dohánygyár–Lampart, Húsiparos Szakszervezet–MÁV Igazgatóság, Vízművek–Magyar Pamutipar, Budapesti Rendőregylet–Magyar Optikai Művek, Magnezit Ipar–Országos Társadalombiztosító Intézet. A premier után a Szikra Nyomda csapatát írták csupa nagybetűvel (verzállal), de a bronzérmes Fémlemezipar is bekerült a Hall of Fémbe.
Negyvenkilencben bővült a program. A sajtóban azt lehetett olvasni: „A magyar népi demokrácia motorsportjának diadala volt a Népszava Kupáért lefutott nagy sikerű városligeti nemzetközi motorkerékpár-verseny.” A híradások 80-100 ezer nézőről és Szabó-győzelmekről szóltak. A 125 köbcentis kategóriában Szabó Andor, a 350-esben és az 500-asban Szabó László nyert. Beárnyékolta a viadalt, hogy Szívós Józsefet, az FTC és Budavári Józsefet, a Teherfuvar versenyzőjét súlyos sérülésekkel szállították kórházba; előbbi motorja kigyulladt, és maga is aggasztóan megégett, utóbbi bukott.
Maradjunk az örömhíreknél!
Ezek közé tartozott, hogy a Népszava Kupáért kiírták a városok páros vetélkedőjét a legkülönbözőbb sportágakban (kosárlabda, labdarúgás, motor, ökölvívás, röplabda, teke, úszás, vízilabda). Sőt kultúrversenyt is hirdettek, amelynek műsorán énekkar, szavalat, táncbemutatók és egyfelvonásosok is szerepeltek. (Tiszta Te rongyos élet Kiptár József tanító-párttitkárral és mezei kultúrműsorával. A film hősnőjét alakító Udvaros Dorottya Kistarcsára internált édesanyja, Dévay Camilla sorsát játszotta el Sziráky Lucyként.)
Az első fordulóban efféle párosítások voltak: Sopron–Szombathely, Cegléd–Kecskemét, Szolnok–Békéscsaba, Hódmezővásárhely–Orosháza, Tatabánya–Pápa. A beszámolók szerint „a szombathelyiek külön vonaton kísérték el csapatukat” Sopronba. Amúgy nemcsak arról döntött a városverseny, hogy „melyik település sportjának színvonala magasabb”, hanem arról is, „melyikük tud a sportviadalok szervezésében kiemelkedőbb eredményt felmutatni”.
Budapest élen járt a rendezésben, tódult a tömeg a Népszava Kupa meccseire az Üllői útra, ahol persze nem kispályások parádéztak.
Az Újpest 6:1-re verte a Kispestet, ám ebben döntő szerepet játszott, hogy Bányai Nándor megsérült, így tíz emberre fogyatkozott és összeomlott a Kispest. A piros-feketéket amúgy is üldözte a balszerencse, mert Ruzsa kapus már a 12. percben kidőlt, egy ideig Puskás Ferenc állt a háló előtt, majd beállt a tartalék kapus Kiss Mihály. (Csak mezőnyjátékost nem lehetett cserélni.)
A másik ágon Bomba Bamba, azaz Deák Ferenc négy góljával az FTC 5:2-re legyőzte az MTK-t, majd a döntőben 4:3-ra nyert az Újpest ellen. A zöld-fehér siker értékét emelte, hogy a szüneti 3:1 után Csanádi a második félidőben kivált a játékból, ám Rudas Ferenc szabadrúgásával így is sikerült megnyerni a meccset.
Nem volt ilyen gólzápor a Sportuszodában: a Népszava Kupáért zajló minden mérkőzés (FTC–Vasas, Újpest–MTK, majd a döntőben Újpest–FTC) 1:0-val zárult. Ezt neveznénk ma XS-es pólónak...
Ötvenben karácsonykor – december 25-én és 26-án – tartották a labdarúgó Népszava Kupát, de már megint szakszervezeti csapatokkal. A Textiles válogatott Börzseivel, Kovács Imrével, Hidegkutival, Palotással vívta ki a harmadik helyet a Csikóst, Dalnokit, Mészáros Józsefet, Czibort bevető Élelmezési válogatottal szemben. Az Üllői úton délelőtt fél tizenegytől zajló döntőt a Kamarással, Buzánszkyval, Aspiránnyal, Vilezsállal kiálló Bányász-válogatott nyerte – kétszer negyedórás hosszabbítás után – 2:1-re a Bundzsák vezérelte Vasas-válogatott ellen.
A textilesek hátrányban voltak, mert Hidegkuti Nándor és társai december 24-én még bajnoki meccset játszottak a Honvéddal, ezért a Népszava Kupa első napján nem szerepelhettek. A bajnoki mérkőzés eredménye 6:3 volt a Honvéd javára, Puskás és Kocsis Sándor egyaránt mesterhármast ért el.
Három évvel később Hidegkuti jegyzett mesterhármast, és Kocsissal, Puskással együtt ünnepelte a 6:3-at, ha nem is éppen karácsonykor.