Németország;Ukrajna;háború;fegyverszállítás;

- Moszkva új fronton próbálkozik

Oroszország vasárnap zaporizzsjai előrenyomulásról számolt be, miközben a NATO-szövetségesek tovább vitatkoztak az Ukrajna által kért harckocsik szállításáról.

A délkelet-ukrajnai régióban hónapok óta tartó patthelyzet után a megye megszállt részének orosz tisztviselői azt közölték, hogy a front "mozgásba jött", míg az ukrán hadsereg azt jelentette, hogy az oroszok heves tüzérségi tűz alá vettek 15 települést. "Szondázni próbálják a védelmünket" - írta Telegram-csatornáján Olekszandr Sztaruh, Zaporizzsja régió kormányzója, aki szerint a nap folyamán 166 lövés érte a régiót, ebből 113 lakott területen csapódott be, egy civil meghalt.

A hét elején egy az orosz megszállók által beiktatott tisztviselő, Vlagyimir Rogov "helyi offenzívát" jelentett be, vasárnap pedig azt mondta: "A front mozgásban van, különösen Orihiv és Huljajpole irányában". Előbbi a megyeszékhely Zaporizzsjától mintegy 50 kilométerre délre fekszik. Az ukrán hadsereg helyi szóvivője viszont azt mondta: "Még nem foglaltak el semmit. Minden kísérletüket visszavertük."

Az orosz előrenyomulási kísérlet mégis aggodalomra adhat okot Kijevben, mert Németország továbbra sem szánta el magát arra, hogy harckocsikat küldjön Ukrajnának. A lengyel kormányfő vasárnap ismét elfogadhatatlannak nevezte ezt a halogatást. "...kimondom nyíltan: Ukrajna és Európa meg fogja nyerni ezt a háborút - Németországgal vagy nélküle" - fogalmazott.

A váratlanul Ukrajnába látogató volt britminiszterelnök is megszólalt az ügyben. "Itt a pillanat, hogy megkettőzzük a lépéseket, és megadjunk az ukránoknak minden eszközt, amire szükségük van a munka befejezéséhez" – mondta Boris Johnson.

A nyugatiak készülő fegyverszállításaira reagálva Vjacseszlav Vologyin, az orosz duma elnöke Telegram-csatornáján, ismét az orosz atomfegyverek bevetésének fenyegető szükségességét pedzegette.

Feszültség a német koalícióban

Bár kormányválság aligha lesz Németországban amiatt, hogy Olaf Scholz továbbra sem kötelezte el magát Leopard harckocsik Ukrajnába szállítása mellett, de a kancellárt egyre élesebb bírálatok érik a szociáldemokraták két koalíciós partnere, a Zöldek és a liberális FDP részéről.

Csüggesztőnek nevezte a késlekedést Marie-Agnes Strack-Zimmermann, az FDP védelmi ügyekért felelős politikusa. A Tagesschau 24-nek adott interjújában rámutatott, a nyugati világ arra vár, hogy Berlin döntsön végre és játsszon vezető szerepet Kijev megsegítésében. Azt reméli, mondta, hogy Boris Pistorius új védelmi miniszter rugalmasabbá teszi a döntéshozatalt. Ha Németország mégsem szállítana harckocsikat, akkor erre magyarázatot kell adnia a szövetségeseknek és Ukrajnának.

Hasonlóan vélekedett a Bundestag alelnöke, a Zöld-párti Katrin Göring-Eckardt, aki azt szerette volna, ha a kormány már a héten lehetővé teszi a Leopardok Ukrajnába szállítását. A Funke Mediengruppe lapjainak adott interjújában rámutatott: Ukrajna nem csak saját magát, "hanem a mi szabadságunkat is védi". Visszafogottabb volt Christian Lindner szövetségi pénzügyminiszter, aki arra szólította fel Pistoriust, hogy vizsgálja meg a további német segítségnyújtás lehetőségét.

A Boeing 738-as fedélzetén több mint 190 ember tartózkodik.