;

munkaerőpiac;álláskeresők;Profession.hu;

Képünk illusztráció

- Fokozódik a verseny az állásokért

Az ország különböző régióiban ugyanakkor eltérő a helyzet. 

Egyre erősödő versennyel szembesülnek a hazai munkaerőpiacon az álláskeresők. A Profession.hu adatai szerint a tavalyi utolsó negyedévben bő harmadával többen jelentkeztek az álláshirdetésekre, a meghirdetett munkalehetőségek száma viszont 17 százalékkal csökkent. A változást jelzi az is, hogy az állásportálon tavaly év végére 13 százalékkal többen regisztráltak és töltötték fel önéletrajzukat egy új állás reményében, mint egy évvel korábban.

A tavalyi év első felében még jelentős munkaerőhiány és intenzív toborzás volt jellemző a hazai munkaerőpiacra. A második félévre ez a kiélezett helyzet enyhült: mérséklődött a betöltésre váró pozíciók száma, miközben felélénkültek az álláskeresések. Bár bizonyos szakmáknál továbbra is fennáll a munkaerőhiány, alapvetően erősödik a verseny a nyitott pozíciókért – összegezte a helyzetet Varga Balázs, a Profession.hu marketing igazgatója.

Az ország különböző régióiban ugyanakkor eltérő a helyzet. Heves, Fejér, Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékben például még több állást hirdettek meg, mint 2021 utolsó negyedévében. Zalában, Nógrádban és a fővárosban viszont rendre 39, 34, illetve 22 százalékkal visszaesett a toborzás. Szakterületek szerint is érzékelhetők a különbségek: cégvezetőket és menedzsereket még többet keresnek, mint ahogyan a mérnökök iránti kereslet is még növekszik, más területeken viszont már kevesebb a nyitott pozíció. Különösen látványos, 39 százalékos a visszaesés az IT programozás, fejlesztés terén, illetve a vendéglátásban, ahol 34 százalékkal kevesebb új állást hirdettek meg.

A tavalyi negyedik negyedévben 34 százalékkal nőtt a Profession.hu felületén elérhető álláshirdetésekre leadott jelentkezések száma az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb arányban Szabolcsban és Hevesben aktivizálódtak a munkavállalók - 87, illetve 71 százalékkal több jelentkezést adtak le. Jász-Nagykun-Szolnok és Veszprém vármegyékben viszont 10 százalék alatt maradt a növekedés. Az egy álláshirdetésre jelentkezők számában szakterületi bontásban erőteljes növekedés látszik a közigazgatásban (71 százalék), a fizikai, segéd, betanított munkáknál (61 százalék), a szakmunkáknál (53 százalék), az IT programozás, fejlesztés terén (44 százalék), a kiskereskedelemben (42 százalék) , valamint a bank, biztosítás, bróker kategóriákban (42 százalék). 

A jelenség mögött az Orbán-kormány fokozódó bevételéhsége áll.