;

Lengyelország;jogalkotás;idősek;pártok;parlamenti választások;választójogi törvény;kistelepülések;

- A PiS az idős szavazókra játszik

A kormányzó lengyel jobboldalt elhagyják fiatalabb hívei, ezért olyan törvényeket hozna, hogy az idősek szavazataival maradhasson hatalomban.

Lengyelországban csak az ősszel lesznek a választások, de a kampány már teljes erővel folyik. A kormányzó párt – demokráciákban szokatlan módon – pár hónappal a szavazás előtt módosítani akarja a választójogi törvényt. Nem csupán arról van szó, hogy a lakosság számához kell igazítani a megválasztható képviselők számát, a Jog és Igazságosság (PiS) párt olyan módosításokat vezetne be, amelyek kifejezetten az ő táborát hozzák előnyös helyzetbe. Megkönnyítenék például a szavazást a kistelepüléseken, s a helyi önkormányzatoknak engedélyeznék, hogy a szavazóhelyiségbe szállítsák a 60 évesnél idősebb szavazókat. A kerületi választási bizottságokból kizárnák az eddig ott jelenlévő bírókat.

Egy másik módosítás azt írja elő, hogy a választók csakis személyi igazolvánnyal regisztráltathassák magukat. Ez nyilvánvalóan a külföldön élők választási részvételét nehezíti. A Nyugaton dolgozó vagy tanuló lengyelek ugyanis már a legutóbbi alkalommal is a PiS ellen szavaztak. Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke, Lengyelország legnagyobb hatalmú politikusa azt mondta, hogy ezzel azt nehezítenék meg, hogy „azok” elcsalják a választást. A kritikusok szerint azonban a terv mögötti szándék a részvételt akarja korlátozni, és a párt betonkemény választói bázisának kedvez.

A legutóbbi adatok szerint Lengyelország elöregedőben van. 2021. március 31-én 38 millió 361 ezer lengyelt számoltak össze, akiknek egyötöde hatvan év feletti volt. Az előző népszámláláshoz képest félmillióval élnek kevesebben az országban. Tíz év alatt öt százalékkal nőtt az idősebbek aránya a lakosságban. A tendencia pedig erősödik: 2040-re 2,3 milliós csökkenés várható, az idősek aránya pedig növekedni fog. Ez nem csak azért van, mert az emberek tovább élnek – a születések száma is csökken. Lengyelország a többi európai országhoz hasonló tendenciákat mutat.

A népességszám reprodukciójához a statisztikai lengyel nőnek 2,1 gyereket kellene szülnie, de csak 1,33 születik. A demográfusok szerint a csökkenés okai is olyanok, mint a többi hasonló fejlettségű társadalomban: a párok később házasodnak, vagy nem is kelnek egybe hivatalosan, a nők házasság előtt diplomát szereznek. A nők mindenütt Európában később szánják el magukat a szülésre. Kaczynskinak (a 73 éves politikus megrögzött agglegény) az a nézete, hogy a gyerekszülések azért maradnak el, mert a fiatal nők túl sokat italoznak. Ez a világkép érvényesült (a kormánypárt által uralt) alkotmánybíróság azon döntésében, amely gyakorlatilag minden művi vetélést megtiltott, azokat is, ahol a magzat súlyosan sérült, sőt életképtelen.

A lengyel kormánypárt most azzal akarja javítani a demográfiai helyzetet, hogy megnehezítené a válásokat. Lengyelországban – a hasonló mértékben vallásos Olaszországhoz és Romániához hasonlóan – a házasságok egyharmada felbomlik. A készülő törvénytervezet ezért drágábbá tenné a válópereket, s rögzítené a bontóperekben ítélkező bírók számát. Varsóban máris húsz hónapot kell várniuk a feleknek, hogy a bíró elé kerüljenek. Ezek a lépések - állítják lengyel demográfusok - gyakorlatilag nem befolyásolják a demográfiai helyzetet.

Eközben a PiS az egyre öregedő választói táborának mentalitásához igazodik. A jobboldali-nacionalista párt szavazóinak 56 százaléka 60 év feletti, 74 százalékuk pedig idősebb ötven évesnél. Az elemzők szerint a párt és az idősek konzervativizmusa kölcsönösen hat egymásra, a politika gyakorlatilag és eszmeileg is kiszolgálja az idősebb polgárokat. Az idősebb emberek között sokkal nagyobb a rendszeres templomba járók aránya – őket tehát erősen befolyásolja a katolikus doktrína. Elfogadják az egyházi tanításokat a szexualitás kérdéseiben, például támogatják a teljes abortusztilalmat. Az idősebb korosztályban erősebb az LMBT-emberekkel szembeni elutasítás, gyakran a homofóbia. A környezetvédelemhez való viszonyuk is tradicionális: elfogadják a fosszilis energiaforrások felhasználását a zöld-energiával szemben, támogatják a folyószabályozásokat vagy a fakitermelés fokozását. Politikai nézeteikben erősebben érvényesül a régi vágású nacionalizmus, németellenesség, s bizalmatlanok az európai intézményekkel szemben.

Az OKO.press lengyel oknyomozó portál elemzése idézte Mateusz Morawiecki kormányfőt, aki a következő szavakkal fordult a párt híveihez: „Kedves szépkorúak! Mi soha nem hagyunk cserben titeket!” Anyagiakra lefordítva ez azt jelenti majd, hogy a választások előtt egy rendkívüli, 15. havi nyugdíjat is kifizetnek. Erre Jaroslaw Kaczynski állítólag már utasítást is adott. Lengyelországban felvetik: az ilyen idősbarát politika elvonja az eszközöket a gazdaság és az oktatás fejlesztésétől.

A lengyel kormánypárt – más populista, nacionalista mozgalmakhoz hasonlóan – hatalma fenntartása érdekében ideológiai, erkölcsvédelmi kampányokat folytat az általa megszállt állami médiában, s az idősebb nemzedékekben folyamatosan félelmet gerjeszt. Hol a bevándorlókkal, hol a melegekkel ijesztgeti őket, hol pedig azzal, hogy megélhetésüket a fiatalabb nemzedékek felelőtlensége fenyegeti. A demográfiai válságot morális pánikgombként kezeli.

Tíz sebesültet kórházba kellett szállítani, állapotuk a stabiltól a válságosig terjed. Az elkövető még szökésben van.