Megosztott a német lakosság annak kapcsán, küldjön-e Németország Leopard harckocsikat Ukrajnának. Az ARD televízió felmérése, az úgynevezett DeutschlandTrend szerint csak egy szűk többség támogatja, hogy Olaf Scholz kancellár kormánya ilyen döntést hozzon. A megkérdezettek 46 százaléka véli úgy, hogy elengedhetetlen Kijevet Leopardokkal segíteni. Ugyanakkor majdnem ugyanekkora részük (43 százalék) ellenzi a lépést. Tizenegy százalék nem kívánt hozzászólni a kérdéshez.
Egyértelmű különbségek mutatkoznak a kelet- és nyugatnémetek, a fiatalabbak és az idősebbek között, de jelentős mértékben meghatározza az álláspontot a pártpreferencia is. Miközben Nyugat-Németországban minden második megkérdezett támogatja a nehéz harckocsik szállítását Ukrajnának, addig Keleten az egyértelmű többség (59 százalék) ellenzi ezt. Országszerte a fiatalabbak és középkorúak is túlnyomórészt ellenzik: a 18-34 éves korcsoport 52 százaléka nem támogatja a Leopardok Kijevbe küldését. A felmérés szerint azonban minél idősebb valaki, annál nagyobb eséllyel támogatja Ukrajna harckocsikkal való megsegítését, s a 65 év felettiek körében már csak 36 százalék ellenzi a szállítást, míg 52 százalék támogatja azt.
Nem túl meglepő módon a jobboldali populista, s az Oroszországgal igen jó kapcsolatokra törekvő Alternatíva Németországért (AfD) párt támogatói ellenzik leginkább a nehéz harckocsik frontvonalra való szállítását. A DeutschlandTrend szerint az AfD támogatói körében az elutasítottság hatalmas, 84 százalékos. A többi párt szavazói egészen máshogy viszonyulnak a témához. A keresztény uniópártok (CDU/CSU) és a Zöldek támogatói közül 66, illetve 61 százalék támogatja leginkább, hogy nehéz harckocsikat szállítsanak Ukrajnának. A szociáldemokraták szavazói esetében alacsonyabb, 49 százalékos ez az arány. A liberális FDP szavazói viszont fele-fele arányban támogatnának vagy elleneznének egy ilyen döntést (48-48 százalék).
A 60 tonnás, 10 méter hosszúságú Leopard 2 harckocsival egy sor európai ország rendelkezik – írta összeállításában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ezek a következőek: Finnország (mintegy 200 Leopard 2 harckocsi), Görögország (170 2HEL típusú, 183 darab régebbi 2A4 típusú és 500 darab 1A5-ös). Hollandia (18 2A6 típusút lízingelt Németországtól), Norvégia (2001-ben 52 használt Leopard 2A4-est vásárolt Hollandiától), Lengyelország (247 2A4 és 2A5 változat), Portugália (állítólag 37 Leopard 2A6-os), Svédország (több mint száz) Szlovákia (egyelőre egy, de idén továbbiakat kap), Csehország (14 Leopard 2A4 harckocsit kap), Törökország (állítólag 316 Leopard 2A4, 170 Leopard 1A4 és 227 Leopard 1A3), Magyarország 2020-ban tizenkét Leopard 2A4 harckocsit lízingelt a Kraus-Maffei gyártótól kiképzési célokra. Ezenkívül 44 új Leopard 2A7-es tankot szállítanak az idén), Dánia (nincs pontos adat). Nincs Leopardja a következő országoknak: Albánia, Belgium, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Észtország, Franciaország, Izland, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Montenegró, Észak-Macedónia, Románia, Szlovénia és az Egyesült Királyság.