Fizetős próbaérettségit tartottak a salgótarjáni Madách Imre Gimnáziumban – adta hírül kedden a Telex.
A próbaérettségit egy külsős cég, a MEGAvizsga Oktatási Kft. bonyolította le, amely a dolgozatokat összeállította, sőt, kijavításukat is vállalta, mindezt diákonként 4900 forintért. A cég szakmai anyagokat ad iskoláknak, honlapot üzemeltet, és központi felvételi előkészítő foglalkozásokat is tart nyolcadikos és végzős tanulóknak egyaránt. A honlapjukon szereplő információ szerint országszerte több mint 500 iskolával álltak már kapcsolatban.
A portál értesülései szerint az említett salgótarjáni iskolában
a középszintű magyar és történelem érettségiért 1800-1800 forintot, a középszintű matematikaérettségiért 1300 forintot kellett fizetniük a diákoknak. Egy osztálynak 133 ezer forintba került a megmérettetés.
A Madách Imre Gimnázium honlapján szereplő állásfoglalás szerint a diákok, szülők, tanárok közösen döntötték el, hogy részt vesznek a fizetős gyakorló vizsgán. Az iskola vezetése pedig azzal indokolt a cég megbízását, hogy a „próbaérettségi egyfajta külső megmérettetés a diákoknak, illetve tapasztalatszerzés a tavaszi vizsgaidőszakra”.
Azzal kapcsolatban, hogy mire fordítják a befizetett összeget, az iskola igazgatója azt válaszolta a portálnak, hogy az összeg „a dolgozat összeállítását, nyomdai előállítását és javítását fedezi. A befizetett összegből sem az iskola, azaz a pedagógusok és az igazgató, sem a tankerület nem részesült”.
A cég honlapjáról kiderül az is, hogy nem egyedi esetről van szó, több iskolának is szerveznek hasonló fizetős próbavizsgákat. Mindazonáltal a portál szerint felvetődik az a kérdés, hogy ha valakinek nincs pénze kifizetni közel 5000 forintot, hogyan tud gyakorolni a vizsgára, ám az iskola igazgatója nem válaszolt ez utóbbi kérdésre.
Ráadásul az iskolát fenntartó Salgótarjáni Tankerületi Központnak tudomása sem volt arról, hogy a Madách Imre Gimnáziumban külsős cég szervezi a próbaérettségit. A tankerület a portállal közölte, hogy a megjelent hírek alapján
megkezdték az ügy kivizsgálását.
Szerintük engedélye sem volt az intézménynek arra, hogy saját hatáskörben külső céget vonjon be a próbaérettségiztetésbe. „A tankerületi központ intézményeiben a színvonalas szakmai feladatellátáshoz és a működéshez szükséges valamennyi feltétel adott, külső anyagi források bevonásra nincs szükség, arra engedélye sincs az intézményeinknek” – fogalmaztak.