egészségügy;Ujhelyi István;uniós pénzek;

- Tizenkétszer annyi pénzt ad egészségügyre az EU, mint az előző ciklusban, csak az a kérdés, az Orbán-kormány mihez kezd vele

A korábbi MSZP-s képviselő szerint jól látszik, hogy a hatásköreire és „a szuverenitására oly fenemód kényes” kabinet mire ment ott, ahol kizárólagos hatásköre van.

„Közel 300 milliárd forint hívható le csak az idei évben abból az összesen mintegy kétezer-milliárd forintos uniós keretből, amelyből a következő hét év során egészségügyi fejlesztési- és beszerzési programokat lehet finanszírozni az európai tagállamokban” – írta vasárnapi nyílt levelében az Esély Közösség alapítója.

A volt MSZP-s EP-képviselő Ujhelyi István úgy látja, az a kérdés, hogy Magyarország és a magyar egészségügyi intézmények, illetve szakmai szervezetek mennyit lesznek képesek sikeresen lehívni ebből az összegből. Hozzátette, jó hír, hogy ezt a pénzügyi keretet az Orbán-kormány „bűnös tevékenysége” miatti befagyasztások nem érintik és az érdekeltek közvetlenül – vagyis a kormányzat megkerülésével – pályázhatnak a meglévő pénzekre.

„Pénzt és életet! – az elhíresült útszéli fenyegetés fanyar kifordítása is lehetne az egyik mottója a minél sikeresebb lobbizásnak, a tragikus állapotban lévő magyar közegészségügy számára ugyanis mindkettő elengedhetetlenül szükséges” - fogalmazott Ujhelyi István. Kijelentette, 

„jól látszik, hogy a hatásköreire és a szuverenitására oly fenemód kényes magyar kormány mire ment ott, ahol kizárólagos hatásköre van: az egészségügy mellett ilyen terület például az oktatás.”

A politikus kifejtette, sokaknak sok munkája van abban, hogy a mostani hét éves költségvetésben immár jelentős méretű büdzsé áll rendelkezésre az egészségügyi fejlesztésekre: konkrétan az előző ciklusban elköltött források tizenkétszerese. Az „EU4Health” programhoz rendelt mintegy 5,1 milliárd euró, vagyis nagyjából kétezer-milliárd forint célja, hogy a tagállami egészségügyi rendszerek megerősítésével és a jobb ellátás biztosításával az európai közösség hatékonyabban tudja kezelni a jövőbeni egészségügyi válságokat és jobban hozzáférhetővé váljanak a megfizethető gyógyszerek, illetve orvosi eszközök. A program költségvetésének mintegy egynegyedét az egészségfejlesztéssel és megelőzéssel összefüggő programokra fogják költeni a következő hét évben, kiemelt fontosságú például a rákellenes küzdelem támogatása - ismertette. 

Ujhelyi István azt hangoztatta, számára kiemelt fontosságú, hogy a programban rendelkezésre álló forrásokat Magyarország a lehető leghatékonyabban használja fel, azonban ehhez elsősorban megfelelő mennyiségű és minőségű információra van szüksége az érintetteknek. 

„Azzal tehát, hogy több mint tizenkétszeresére növeltük az egészségügyre költhető forrásokat, valós lehetőséget teremtettünk a fejlesztésre és az ellátórendszerek egyenlőtlenségeinek javítására. Már csak az a kérdés, hogy mihez kezdünk ezzel a lehetőséggel. Az Európai Parlament magyar tagjaként ezért hívom február 20-án kerekasztalhoz az egészségügyi szakmai szervezeteket és az érintett ágazat képviselőit, hogy közösen találjuk meg a legjobb megoldást. Rajtam nem fog múlni”

- zárta sorait Ujhelyi István.