Bár a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) sokáig titkolta a pontos összeget, a honlapján található közérdekű adatok közé feltöltött dokumentum szerint a 2022-es Szent István napi rendezvények összköltsége 10,3 milliárd forint volt – szúrta ki a 24.hu. Az Európa legnagyobbjaként hirdetett – az időjárási, előrejelzési bizonytalanságok miatt végül egy héttel elhalasztott – tűzijáték és az ahhoz tartozó, valamint az állami rendezvényekhez kapcsolódó rendezvénybiztosítás együttesen 3,2 milliárd forintba került. Azt az MTÜ egy múlt évi közleményben csak a rakéták beszerzési áraként bruttó 1,65 milliárd forintot tüntetett fel, „amely megegyezik a tavalyi tűzijáték árával”.
A teljes tűzijáték-programba – részletezték – beletartozik a komplex rendezvényszervezési, technikai és a biztonsági feladatok ellátása, az engedélyeztetési eljárások, a tűzijáték, a fényshow, az épületvetítés, a drón show technikai megtervezése, a biztonságos lebonyolítás és logisztikájának teljes körű biztosítása.
A most napvilágra került lista szerint maga az állami díszünnepség 233 millió forintba került, viszont a programsorozathoz kapcsolódó rendezvények engedélyeztetései, a tervezések, a technikai, biztonsági és logisztikai feladatok ellátása 4,5 milliárdra rúgott. Ezen felül a médiaköltség megközelítette a 2 milliárd forintot, ami több, mint csak önmagában a tűzijáték. Az MTÜ azonban ennél az összegnél is feltüntette, hogy az tartalmazza a médiatervezést, a hirdetési felületek médiavásárlását, a TV-rádió, sajtó, online média és közterületi megjelenéseket és a kreatív tervezéseket. Ezen felül, de ehhez kapcsolódva egységes arculati megjelenésre 351 millió forintot költöttek, ez a tétel magába foglalja a weboldalfejlesztést, a dekorációt, a márkaazonosítóval ellátott ruházatot, kiegészítőket, poharakat.
A portál felidézte, hogy tavaly június végén a Párbeszéd érdeklődött még az előzetes költségbecslés iránt az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalon. Az MTÜ viszont az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva azt írta, hogy „a döntés megalapozását szolgáló adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános.” Az Átlátszó cikke szerint 2021-ben egyébként közel 12 milliárd forintba kerültek az augusztus 20-i programok, vagyis a tavalyi rendezvény olcsóbb volt, mint az azelőtti. A 2022-es rendezvény körül a legnagyobb botrányt az kavarta, amikor a kormánynak nem kedvező időjárás-előrejelzés után az Országos Meteorológiai Szolgálat két vezetőjét kirúgták.
Titokban már októbertől visszavették az OMSZ augusztus végén kirúgott elnökhelyettesét Lefújták az esti tűzijátékot, megvan az új időpontJogerős bírósági ítélet ellenére sem akarják kiadni a szerződéseket, a Kúria elé kerül a metálturul és a guruló Szent István ügye