korrupció;Európai Parlament;Katargate;

- Hatott a botrány, új intézkedésekkel küzdene a korrupció ellen az Európai Parlament

Eva Kaili lebukása fontos változásokat hozhat a testület életében. 

Egy 14 pontos javaslatcsomagot ismertetett zárt ajtók mögött az Európai Parlament elnöke - írja az Eurológus.

Információik szerint Roberta Mestola az EP legmagasabb szintű testülete, az úgynevezett Elnökök Értekezlete plénuma előtt mutatta be elképzeléseit. A politikus azt hangoztatta, erősíteni fogják az Európai Parlament integritását és elszámoltathatóságát, céljuk a gyors előrelépés. 

Az Eurológus által megszerzett dokumentumban többek között az szerepel, hogy a tisztségükből történő távozás után két évre eltilthatják az Európai Parlament tagjait a restületet érintő lobbitevékenységtől. Emellett előírnák, hogy mindenki, aki belép az EP épületébe, nyilatkoznia kellene, kivel fog találkozni, betiltanák az EP-képviselők úgynevezett baráti társaságait,  amelyek valamilyen EU-n kívüli országgal tartanak fenn kapcsolatokat. A javaslatok közt szerepel, hogy az EP-képviselők állandó belépő helyett csak napit kapjanak, és az asszisztensekkel, illetve a köztisztviselőkkel együtt bejelentsék azt is, kivel találkoznak a folyamatban lévő jogalkotási munka során. Új vagyonnyilatkozati szabályok jöhetnek, emellett az EU-n kívüli országok képviselőinek egy átláthatósági nyilvántartásba kellene regisztráltatniuk magukat, hogy lobbizhassanak. 

Noha az elnök maga is meg tud tenni ezek közül több lépést, az EP-képviselők vagyonnyilatkozatainak szigorításához szüksége van a politikai frakciók támogatására is. A vita a javaslatokról már a napokban indulhat. 

Ettől függetlenül már napokon belül életbe léphet egy nagyon fontos változás. Az EP alkotmányügi bizottsága tartózkodás nélkül elfogadta, hogy az Európai Ügyészségnek nagyobb hatásköre legyen az EP-képviselőket érintő nyomozásokban, illetve a vádhatóság is kérhesse a mentelmi joguk felfüggesztését. 

A változtatásokra az úgynevezett Katargate-botrányt követően kerülne sor. Mint lapunk korábban beszámolt róla, az EP egyik szocialista alelnökét letartóztatták, miután kiderült, hogy pénzt fogadott el azért, hogy Katarnak kedvező döntésekért lobbizzon Strasbourgban és Brüsszelben. 

A lap szerint egy nagyon kifinomult támadás történt, ugyanakkor az előfizetők adatai nem kerültek veszélybe.