rock;halál;Jeff Beck;

Jeff Beck

- Meghalt Jeff Beck

A világhírű gitáros 78 éves volt.

Hetvennyolc éves korában meghalt Jeff Beck világhírű angol gitáros, a Yardbirds egykori tagja. Szerteágazó életművében bejárta a blues, a rockés a fúziós jazz, és a pop tájait, valószínűleg ő volt a gitárosok gitárosa, aki soha nem aratott közönségsikert a dalaival, mégis megkérdőjelezhetetlen hatást gyakorolt az utána következő generációkra. 

Jeff Beck 1944. június 24-én született a dél-londoni Wallingtonban. Templomi kórusban énekelt, amióta csak az eszét tudta, gitározni akart. Lenyűgözött az a darab fa a húrjaival meg a kapcsolóival – vallott egy interjúban erről. Az első gitárját kölcsönzési csalással szerezte, mivel tinédzserként nem volt még annyi idős, hogy a zeneboltban odaadják neki a hangszert, az egyik haverja játszotta el az apja szerepét. Végül lebuktak, de megkapta az áhított hangszert. A The Yardbirdsbe – a zenekarba, amellyel világhírű lett, és amely arról ismert, hogy rajta kívül Eric Clapton és Jimmy Page is itt bontogatta a szárnyait – 1965 márciusában szállt be, hogy aztán egy album és húsz hónap múltán egy amerikai turné közben ki is rúgják. Ennek okáról a fáma úgy szól, hogy nem mindig volt hajlandó időben megjelenni a megbeszélt helyeken, amikor pedig megtette, a perfekcionizmusát és a hangulatváltozásit nem tudták elviselni a többiek. 

Nem érdekelnek a szabályok. Az igazság az, hogy ha nem sértem meg őket minden dalomban legalább tízszer, nem is végzem jól a munkámat

 – mondta egyszer.

Első szólóalbuma, az 1968-as Truth a hard rock és a blues ötvözetét kínálta – a The Guardian írja róla, hogy a heavy metal előszele lehetett –, aztán alapított egy saját zenekart, The Jeff Beck Groupot, a viszonylagos sikert azonban csak a fúziós jazz felé kacsintgató 1975-ös Blow by Blow hozta el neki, amely az amerikai eladási listák negyedik helyéig kúszott fel. Ehhez az ihletet az a kitérő adta, amelyet John McLaughlin és a Mahavishnu Orchestra felé tett turnégitárosként. Ezt még két kísérletező, instrumentális album követte, az 1976-os Wired és 1980-ban a There and Back, a '80-as években azonban nagyrészt eltűnt szem elől, elérte ugyanis a zenészvilág egyik nagy átka, a tinnitus, vagyis a fülzúgás.

Rengeteg pályatárssal játszott együtt, 1967-ben egy időn át úgy nézett ki, hogy átveszi Syd Barrett helyét a Pink Floydban, de erre végül felkérni sem merték, 1969-ben, Brian Jones halála után pedig a Rolling Stones találta meg egy ajánlattal, hogy gitározzon a zenekarban. 1973-ban David Bowie-val, 1981-ben egy koncertsorozaton Eric Claptonnal lépett fel. Jon Bon Jovi 1990-es albumának, a Blaze of Glorynak ő játssza a szólóját. A The Yardbirds tagjaként 1992-ben, alanyi jogon 2009-ben került be a Rock and Roll Hall of Fame-be. Hatszor nyert Grammy-díjat instrumentális rock kategóriában, egyszer pedig instrumentális pop kategóriában. Nemrég még Johnny Depp-pel lépett fel, akivel az utolsó albumát is készítette. A család képviselői annyit árultak el, váratlanul bakteriális agyhártyagyulladást kapott, abban hunyt el még 2023. január 10-én kedden, azt viszont, hogy hol, nem közölték. A rock kiemelkedő alakjai most Tony Iommitól Mick Jaggeren és Rod Stewarton át David Gilmourig egy emberként méltatják az emlékét és búcsúznak tőle.

Filmes mezőnyben izgalmas díjakkal, ám egy kifejezetten arrogáns és unalmas műsorvezetővel tért vissza a Golden Globe.