Szelídséggel és türelemmel viselt hosszú betegség után 2023. január 11-én meghalt Záborszky Gábor Munkácsy-díjas érdemes művész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja – tudatta szerdán lapunkhoz is eljuttatott közleményében a testület.
Záborszky Gábor 1950. április 17-én született Budapesten. 1974-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, kezdetben a pop art és a hiperrealizmus hatott rá leginkább. Már fiatalon résztvevője volt a velencei, majd a párizsi biennálénak. Grafikai munkái is megjelentek a világ nagy kiállításain. Érdeklődése fokozatosan a primer anyagokban lévő kifejezések és az archaizálás felé fordult.
Munkásságát az 1970-es évek közepe óta a hagyományos műformák szabályainak megkérdőjelezése, az újító szándék érvényesítése jellemezte. Korai grafikáinak hangsúlyos eleme volt a fotó, festményeibe földanyagok, homokfelületek épültek.
Első, nagyméretű állatfigurái az 1985-ös Új szenzibilitás III. című kiállításon szerepeltek. A természetes és mesterséges anyagokból kevert, megformált domborművei, a geometrikus formavilág és az organikus, sejtelmes, természetre utaló képzetek egységeként születtek meg. Az 1990-es években az arany- és ezüstfelületek műbe komponálása mellett érett hangsúlyosabbá a papír és a papírmassza alapanyagként történő felhasználása. Huszonöt éves pályafutását összefoglaló könyve 2001-ben jelent meg.
Alkotásainak egyedi hangvételére hamar felfigyeltek Magyarországon és az egész világon, műveivel több külföldi múzeumban és gyűjteményben lehet találkozni. 2015-ben a Ludwig Múzeum életmű-kiállítást rendezett neki, ebből az alkalomból interjút is adott a Népszavának.
Az utolsó képei démonokról szólnak1980-1989 között Záborszky Gábor a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában tanított. Az Iparművészeti Főiskola adjunktusa volt 1989-től 1995-ig, 1976-tól kiállító művész. A Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjat 2006-ban kapta meg, 2007-től a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja volt.