Oroszország;Európa;Nemzetközi Energiaügynökség;energiaválság;orosz-ukrán háború;

Németország részben megaakkumulátorokkal szabadulna az oroszgáz-függőségtől

- Leginkább Moszkva fizet rá az energiaháborúra - véli a Nemzetközi Energiaügynökség igazgatója

Az már biztos, hogy Oroszország nem lesz többé világ egyik legnagyobb energiaszállítója.

Leginkább Moszkva fizet rá a folyamatban lévő változásokra – állítja Fatih Birol Nemzetközi Energiaügynökség igazgatója, akinek a Neue Zürcher Zeitungnak adott nyilatkozatát a hvg360 szemlézte. A szakember megjegyezte, az már biztos, hogy az Ukrajnát tavaly februárban megtámadó Oroszország már nem lesz többé világ egyik legnagyobb energiaszállítója.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) konzultációs szervezetének vezetője arra is kitért, hogy az oroszokat már Kína sem tekinti megbízható partnernek, és évek kellenek, ha az elvesző európai piacok pótlására kiépítik a gázvezetéket a távol-keleti ország felé úgy, hogy nyugati technológiát már nem kap.

Fatih Birol szerint az ukrán válság következményeit az egész világon megérzik, ez új geopolitikai feszültségeket vált ki, és tovább mélyíti a meglévő árkokat. Mint fogalmazott, „Európának kell önbírálatot gyakorolnia a mostani válságban, mivel nem volt jó ötlet a részéről, hogy ennyire függő helyzetbe került Oroszországtól”, különösen Németország szolgáltatta ki magát nagy mértékben az orosz földgáznak.

A szakember hangsúlyozta, hogy az ukrán válság következményeit az egész világon megérzik, ez új geopolitikai feszültségeket vált ki, és tovább mélyíti a meglévő árkokat. Ehhez jönnek még hozzá „a klímaváltozás hatásai, amelyek mindenekelőtt a szegényebb államokat sújtják keményen”. Ugyanakkor mindenkit óv attól, hogy a magas energiaárak miatt egyes országok kereskedelmi korlátozásokat léptessenek életbe, mert az protekcionizmus lenne, miközben az egészséges versenyre nagyon is szükség van.

Míg a külkereskedelmi termékforgalom 2021 januárja és novembere között több mint 1,9 millió euró volt, addig a tavalyi év ugyanezen időszakában több mint 8 milliárd eurós hiány jött össze.