Emberölés bűntettének kísérletében és hivatalos személy elleni erőszak bűntettében mondta ki bűnösnek a Budapest Környéki Törvényszék, és halmazati büntetésül 17 év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte azt a férfit, aki csaknem három éve két, rendőrt sebesített meg egy szolgálati autóban. A bírósági portálon hétfőn közzétett, de január 6-án pénteken meghozott nem jogerős ítéletben tíz évre a közügyektől is eltiltották a vádlottat.
Az ügyészség vádiratában előre kitervelten, hivatalos személy és több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmény miatt emelt vádat a férfi ellen, akinek egy másik ügyben – bűnügyi felügyelet hatálya alatt – 2020. január 23-án a férfinak meg kellett volna jelennie a Budakörnyéki Járásbíróságon az elmeállapota megfigyelése tárgyában tartott ülésen.
Csakhogy a vádlott nem akart bíróságra menni, ezért elhatározta, hogy megöli az őt kísérő rendőröket, majd megszökik. A tárgyalás napján felhívta a 112-es segélyhívószámot és valótlanul azt állította, hogy megsérült a válla, ezért rendőröket kért, hogy kórházba szállítsák, majd egy kést és nagyobb mennyiségű készpénzt vett magához. Amikor a járőrök kiérkeztek a vádlott otthonához, egy mentő kórházba szállította. Onnan két rendőr egy szolgálati autóba ültette a férfit, hogy hazavigyék, és vállsérülése miatt meg sem bilincselték.
Útközben a férfi az ablaknak szorította a mellette ülő rendőrnőt, akit késével megszúrt. A másik rendőr, aki az autót vezette, társa segítségére sietett, és le akarta fogni a támadót, ám az őt is megsebesítette, többször megvágta, sőt egyikük fegyverét is megpróbálta elvenni. Terve végül nem sikerült, s a kocsiból kiszállva, – ahogy arról a Népszava is beszámolt, Erdőkertesen – megfékezték, majd a hívott erősítés segítségével megbilincselték a késelőt. Mindkét egyenruhás nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett, ám az őket ért szúrások akár életveszélyt, halálos sérüléseket is okozhattak volna.
A vádlottnak nem személy szerint a sértettek, hanem a rendőrség, illetve a hatóság volt a célpontja. Cselekménye során terrorista jellegű magatartást tanúsított, amelynek célja a félelemkeltés és a sajtó figyelmének felhívása volt
– állapította meg a bíróság.
A döntés ellen az ügyész súlyosítás – életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása – miatt fellebbezett, míg a védelem enyhítés érdekében nyújtott be jogorvoslatot. A bíróság a letartóztatásban lévő vádlottal szembeni legszigorúbb kényszerintézkedést fenntartotta a másodfokú eljárás befejezéséig, a védelem ez ellen is fellebbezést nyújtott be, maga a vádlott az ítélethirdetésen, élve törvényes jogával, részt sem vett.
Rendőrkéselés Erdőkertesen: apja szerint elmeorvosi vizsgálat várt a gyanúsítottra, ettől lehetett feszültMegkéseltek két rendőrt Erdőkertesen, helikopterrel mentették ki őket