;

Led Zeppelin;rock and roll;LEMEZEKET FEL!;

- Szárnyal a Zeppelin

Sűrű éve volt az 1970-es a Led Zeppelinnek. A zenekar második nagylemeze januárban átvette az első helyet az amerikai, majd februárban a brit albumlistán. Az addigi éllovas a Beatles Abbey Roadja volt. A trónfosztó korong A oldalának első száma, a Whole Lotta Love a tengerentúli lajstrom negyedik helyére került, aztán több mint tíz éven át nyomták a BBC 1964-től 2006-ig sugárzott Top of the Pops című tv-műsorának főcímzenéjeként.

Január 9-én a londoni Royal Albert Hallban adott két és fél órás koncertet az együttes; a kultikus helyen 3000 fontos kárt okozott a felhevült közönség.

A banda aztán Amerikába ment, a turné során a zenekar tagjait a rockzenében nem elhanyagolható Memphis város díszpolgáraivá avatták. E körúton Jimmy Page gitárját ellopták, aztán a már „eltemetett” hangszer 2016-ban váratlanul visszakerült tulajdonosához.

A Led Zeppelin 1968 decembere és 1970 szeptembere között hatszor turnézott Észak-Amerikában. Hetvenben előbb márciusban, majd augusztusban repült át az óceánon. Elsőre huszonöt helyszínen lépett fel Vancouvertől Phoenixig, másodjára a Virginia állambeli Hamptonban kezdett, és tizennyolc városban húsz koncertet adott. Az utóbbi portya szeptember 19-én dupla előadással zárult a New York-i Madison Square Gardenben.

Előző nap hunyt el Jimi Hendrix.

A zenekar tisztelgett a hozzá hasonlóan nagy hatású gitáros emléke előtt, aztán az öt-hat órás muzsikálásért felvett potom 200 ezer dollárt. Ugyanannyit, amennyi előleget 1968-ban kapott első nagylemezére az Atlantic Recordstól. Erről az albumról a Rolling Stone magazin elszabadult kritikusa azt írta: „Robert Plant olyan hangokat énekel, amelyeket csak a kutyák hallatnak.”

Miután az Atlantic elnöke, Ahmet Ertegun 2006-ban meghalt, a Led Zeppelin – a doboknál az 1980-ban elhunyt John Bonham fiával – újra összeállt, hogy főszereplője legyen 2007-ben az Ertegun emlékkoncertnek, amelyet a londoni O2 Arénában rendeztek. Az eseményre 20 millió jegyigénylés érkezett, a Zeppelin tizenhat számot játszott, köztük a Good Times, Bad Timest, a Black Dogot, a Stairway to Heavent, a Rock and Rollt.

A csapat megszolgálta a kezdeti bizalmat (is). „A valaha volt legjobb élő rockot produkálta. Szívből jövőbb kórus a ráadásért talán soha máskor nem hallatszott” – írták New York-i fellépéséről.

Az együttes 1968. szeptember 7. és 1969. augusztus 31. között 158, két év alatt 250 koncertet adott. A bemutatkozó nagylemeze nyolcmillió példányban kelt el. Hetven szeptemberében nyolc év után először fordult elő, hogy a Melody Maker című brit szaklap szavazásán nem a Beatles állt az élen.

A topon a Led Zeppelin virított.

Harmadik albuma megjelenése előtt az együttes teljes oldalas hirdetést tett közzé a zenei hetilapban: „Köszönjük, hogy a világ első számú bandájává nyilvánítottak bennünket.” Majd a korong Nagy-Britanniában és Amerikában is éllovas volt a nagylemezlistán, jóllehet a hard rock és a folk alapú akusztikus zene elegyét tartalmazó LP-t megint csak hevesen bírálták.

Nálunk ma sem ildomos játszani az egyébként örök életű Immigrant Songot – „már megint azok az ócska migránsok!” –, bár a számot egy izlandi turné ihlette. A lemez másik emblematikus dala a Since I've Been Loving You, ha lehet egyáltalán különbséget tenni a felvételek között.

Amúgy hajdanán sem volt minden fenékig tejfel: Plant 1970. január 31-én karambolozott (ahogyan 1975. augusztus 4-én, Rodosz szigetén is). Ám nem e miatt maradt el 1970. február 14-én a zenekar szingapúri koncertje, hanem azért, mert a helyi hatóságok közölték a zenészekkel, hogy három eset van: 1. levágatják a hajukat; 2. megkockáztatják az őrizetbe vételüket; 3. lemondják a beutazást.

Ez csupán epizód, az viszont rocktörténelem, hogy a Led Zeppelin máig az egyetlen együttes, amelynek valamennyi nagylemeze a Top Tenbe került a Billboard albumlistáján. Ez volt a hab a tortán, pedig egy alkalommal több vödörnyi tejszínhabbal fedték be Page meztelen testét, majd a gitárost a szobaszerviz zsúrkocsijára tették, és betolták egy lányokkal teli hotelszobába.

Ez az életuntnak nem mondható Jimmy 2021-ben egykedvűen nyilatkozta: „Nem használom az internetet. Zenehallgatásra sem. Már régóta nincs mit hallgatnom.”