éghajlatváltozás;Antarktisz;

- Expedíció a jég hátán

Tíz fős ausztrál csapat indult, hogy az eddigi legmélyebb fúrások elvégzésével több mint egymillió éves mintákat gyűjtön, amelyekből információkat kaphatunk az eddigi éghajlatváltozások okairól.

Öt traktor vontatta szánvonatból álló konvojjal indulnak 1200 kilométeres útra az Antarktiszon ausztrál kutatók, hogy a Little Dome C nevű, 3233 métert magas csúcson tábort állítsanak fel, ahol a tudósok fúrásokba kezdhetnek  nyáron. A tíz tagú csapat december 23-án indult el a Casey kutatóállomásról, van köztük a terepet ismerő vezető, jégkutató, orvos, mérnökök, gépészek. Tíz kilométer/órás sebességgel haladnak, le kell küzdeniük a nehéz időjárási viszonyokat, a mínusz 50 fokot, a változékony jeget, a szintbeli különbségeket. Az expedíció karácsony első napján 37 kilométert tett meg, 25-én a jó időben 105 is sikerült előrehaladniuk. Útjuk több, mint egy hónapig tart majd, ha a tábort felállították február végén térnek vissza.

Az expedíció célja, hogy 2,8 kilométer mélyre fúrjanak le, és több mint egymillió éves mintákat gyűjtsenek. A fúrások során felszínre kerülő mintákban a kutatók a légbuborékokat vizsgálják majd, a levegő összetételéből szeretnének további adatokat kapni a klímarendszer stabiliátásának további megértéséhez, ami segítheti a jövőre vonatkozó modellek felállítását, és megérteni azt, miért változott egymillió évvel ezelőtt a jégkorszak hossza 43 ezer évről 100 ezer évre. 

A Föld egyik vagy mindkét sarkvidékét állandó, összefüggő jégtakaró borítja. Amióta ember él a Földön ez így van, noha a földtörténet során sokkal hosszabbak voltak a jégmentes periódusok. A jégkorszakok okait kutatva az elmúlt századokban számos hipotézis látott napvilágot, a legvalószínűbb az, hogy bizonyos földfelszíni és naprendszerbeli változások egyaránt okai lehettek a lehűléseknek hol kisebb, hol nagyobb mértékben. Szintén nagyon fontos tényező, hogy a légkör mekkora mennyiségben tartalmaz üvegházhatású gázokat, elsősorban széndioxidot és metánt. Az eddigi sarki jégfúrások mintáinak elemzéséből tudható, hogy az eljegesedések előtt az üvegházhatású gázok mennyisége a légkörben lecsökkent, míg két jegesedés között megnőtt.

Hogy mikor voltak és milyen hosszú ideig tartottak a jégkorszakok, azokat az eljegesedések kőzetekbe zárt nyomai alapján tudják megállapítani a geológusok. De fontos információkkal szolgálnak az őslénytani bizonyítékok is, a kimondottan hideg éghajlatot kedvelő fajok maradványai. A hetedik eljegesedés, a ma is tartó jégkorszak körülbelül 55 millió évvel ezelőtt kezdődött és az Antarktiszon már körülbelül 44 millió évvel ezelőtt megjelentek az első gleccserek. Jelenleg egy-két jegesedés közötti felmelegedő időszakban élünk, sokak szerint ezért nem kell aggódni a klímaváltozás miatt. De ma már bizonyított, hogy az emberi tevékenység ezt a folyamatot felgyorsította

Melegrekord

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint az elmúlt nyolc év volt az eddigi legmelegebb a feljegyzések óta, rekordszintet ért el az üvegházhatású gázok koncentrációja és a felhalmozódott hő a légkörben. Az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzése szerint a 2022-es nyár volt a legmelegebb 1901 óta. Az évszak középhőmérséklete országosan 22,8 Celsius fok volt – 1991-2020 között az átlag 20,8 fok volt –, ami fél fokkal melegebb az eddigi csúcstartó, 2003-as nyárnál. A június 2,3 fokkal, a július 1,6 fokkal, az augusztus 2,0 fokkal volt melegebb a szokásosnál. A június a harmadik, a július az ötödik, az augusztus a második legmelegebb lett a XX. század kezdete óta.

Nem az olasz bűnszervezetek kérik, hogy ne használják a maffia “brandet” ételek, italok elnevezéséhez, hanem a termelők.