;

közvélemény-kutatás;Csehszlovákia;

- Szlovák nosztalgia Csehszlovákia iránt

Januárban lesz harminc éve Csehszlovákia felbomlásának, Csehország és Szlovákia létrejöttének. Egy felmérésből kiderül, korántsem egyöntetűen pozitív az akkori történések mai megítélése Szlovákiában.

A bársonyos forradalom után egy ideig még úgy látszott, hogy a csehek és szlovákok közös államának nincs vége, 1990 márciusában az országot Csehszlovák Szövetségi Köztársaságra keresztelték át és mindkét szövetségi állam elnevezéséből kivették a szocialista jelzőt. Mivel azonban egyre erősödtek a szocializmusban szőnyeg alá söpört etnikai konfliktusok, ezért 1992 júliusában a szlovák képviselők a szlovák állam önállóságáról szóló nyilatkozatot fogadtak el. Augusztus 26-án Václav Klaus miniszterelnökként megállapodott a szlovák Vladimír Meciarral a szövetségi berendezkedésű állam különválásáról. Ez békésen, erőszak nélkül zajlott le.

Hogyan vélekednek a szlovákok a különválásról?

Nagyon megosztott a társadalom és sokan nosztalgiával gondolnak vissza a csehszlovák időkre. 

Ez derül ki az AKO által a szlovákállami hírügynökség (TASR) számára készített exkluzív kutatásból. A 1000 fős mintán, december elején végzett reprezentatív felmérés szerint a szlovákok 45,8 százaléka inkább előnyösnek tartotta Csehszlovákia felosztását (18,7 százalék szerint mindenképpen előnyös, 27,1 százalék szerint pedig valószínűleg előnyös). Ezzel szemben a 44,6 százalékuk úgy véli, hogy Csehország és Szlovákia különválása nem tekinthető kedvező történelmi fejleménynek (24,8 százalék szerint valószínűleg nem volt előnyös, 19,8 százalék szerint biztosan nem volt az). A válaszadók 8,8 százaléka nem tudta megítélni a helyzetet, 0,8 százalék pedig nem volt hajlandó válaszolni a kérdésre.

Csehszlovákia megszűnését inkább a fiatalabbak tartják kedvező fejleménynek, legfőképpen a 18-33 év közötti korcsoport, ezenkívül a pozsonyi, az eperjesi és a zsolnai régió lakosai. A közös állam megszűntét ugyanakkor az 50 és 65 év közötti válaszadók és a legalacsonyabb iskolai végzettségűek átlagon felül negatívan értékelik. Ezenkívül a Nyitrai és a Besztercebányai kerület lakosai is inkább kedvezőtlen fejleménynek tartják. A magyar nemzetiségűek és a Szövetség, a Magyar Fórum, a Köztársaság pártok szavazói, valamint a Robert Fico által fémjelzett Smer-SD szavazói is negatívan értékelik a szétszakadást.

Gázvezetékekről, elektromos alállomásokról és hidakról van szó.