Afganisztán;tálibok;segítségnyújtás;civil szervezetek;női jogok;

- Több külföldi civil szervezet is befejezte afganisztáni tevékenységét a tálibok tilalma után

A radikális iszlamisták a legutóbb már azt tiltották meg a nőknek, hogy civil szervezeteknél dolgozzanak.

Több külföldi civil szervezet is befejezte tevékenységét Afganisztánban azután, hogy a radikális iszlamista tálibok megtiltották a nők számára, hogy civil szervezeteknél dolgozzanak – írja a BBC.

A Care International, a Norvég Menekültügyi Tanács (NRC) és a Save the Children közös közleményében azt írta, képtelenek lennének folytatni tevékenységüket női alkalmazottaik nélkül. A segélyszervezetek – mint fogalmaznak – követelik, hogy a nők folytathassák munkájukat. A szervezetek vezetőinek állítása szerint

segítségre szoruló emberek millióit lettek volna képtelenek elérni 2021 augusztusa (a tálib hatalomátvétel – a szerk.) óta női alkalmazottaik nélkül.

Jan Egeland, az NRC főtitkára közölte, a segélyszervezet mintegy 1400 alkalmazottja közül közel 500 nő, a női alkalmazottak pedig „a hagyományos értékeknek és előírásoknak” megfelelően folytatták tevékenységüket.

Mint arról a Népszava is beszámolt, az Afganisztánt irányító tálibok legutóbb azt tiltották meg a nőknek, hogy civil szervezeteknél dolgozhassanak. Abder-Rahmán Habíb gazdasági szóvivő az intézkedést azzal indokolta, hogy a külföldi segélyszervezeteknél dolgozó nők állítólag megsértették a rájuk vonatkozó öltözködési előírásokat azáltal, hogy nem viseltek hidzsábot.

Abder-Rahmán Habib elmondása szerint a tilalom a humanitárius szervezeteket koordináló afgán testület (ACBAR) alá tartozó szervezetekre vonatkozik. Az ACBAR több mint 180 helyi és nemzetközi szervezetet tömörít, az ENSZ pedig gyakran ezeket a szervezeteket bízza meg azzal, hogy lássák el a munkáját.

A tálibok az engedélyük visszavonásával fenyegették meg azokat a szervezeteket, amelyek nem tesznek azonnal eleget a tilalom betartásának.

Ramiz Alakbarov, az ENSZ afganisztáni humanitárius koordinátora elmondta, a világszervezet megpróbálja visszavonatni a tilalmat, amellyel „az egész humanitárius közösség szemében átlépték a határt”.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter pedig arra figyelmeztetett, hogy a tilalom „milliók esetében akadályozhatja a létfontosságú és életmentő segítségnyújtást”.

A radikális iszlamisták a tavaly augusztusi hatalomátvétel óta folyamatosan megnyirbálták a nők jogait. Mindezt annak ellenére, hogy korábban ígéretet tettek arra, ezúttal nem lesznek olyan keményvonalasak, mint kilencvenes évekbeli uralmuk idején.

Csak ezen a héten például azt is megtiltották a nők számára, hogy felsőoktatási intézményekbe járhassanak. A lépést szintén a kötelező kendőviselet megsértésével indokolták.

A Québectől Texasig 3200 kilométeren pusztító vihar miatt legalább 19 ember vesztette életét.