;

Oscar;blokád;

- Blokád a Blokádnak

Nyilvánosságra hozta az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia a jövő évi Oscar-díjak shortlistjét tíz kategóriában.

Magyar szempontból a legizgalmasabb, hogy a listán köztük van A legjobb nemzetközi film tizenötös mezőnye és innentől kezdve nem kell tovább izgulni: az NFI által, főleg saját magukból összeállított nevező bizottság által hatalmi erővel delegált Blokád első körben kiesett a versenyből. Csakúgy, mint a tavaly nevezett Post mortem – mindkettő Lajos Tamás producer alkotása. Az Oscarra amúgy kilencvenkettő ország nevezett produkciókat, elsősorban esztétikai értékkel bíró, fesztiválon bizonyított filmeket a Blokád meg éppenséggel nem ilyen – igaz, a nagy Oscar kampányról sem lehetett sokat hallani. Mennyire korrektebb lett volna egy fesztiválokon bizonyított filmet küldeni, mint mondjuk a Nemes Anna – Csuja László páros rendezte Szelíd, mely a Sundance történetében az első magyar versenyfilm volt, vagy esetleg Szakonyi Noémi Hat hét című drámája mely igen komoly fesztvál szerepléseket és díjakat tud felmutatni a szarajevói világpremier óta.

Meglepetések amúgy az Oscar shortlisten nincsenek, hacsak azt nem vesszük alapul, a Joyland című dráma Pakisztán első Oscar sikere – bár, mivel ez a mű is Cannes-ban már sikert aratott, tulajdonképpen várható volt a listára kerülése. A többi film többségében szintén az idei legjobbak közül került ki, mint a Lukas Dhont rendezte Közel, a Park Chan-wook jegyezte A titokzatos nő és Ali Abbasi Szent pókja. Bekerült még Santiago Mitre politikai drámája, az Argentina 1985, az Amazon Prime Video streamer elég nagy kampányt rakott a film mögé, csakúgy, mint a Netflix, akik a Bardo, egy maroknyi igazság hamis krónikáját nyomták be. De míg az előbbi esetében nincs ezzel semmi gond, mert igen jó film az Argentina 1985, Ajelandro Gonzales Inarritu a velencei fesztiválon megbukott műve a rendezői arrogancia, modorosság és túltengő egó csaknem háromórás túláradása. Nagy kérdés, hogy végül a végső öt közé bekerül-e – van rá esély, ha a Netflix tovább kampányol. A régiónkból két film került be: a veterán lengyel rendező, Jerzy Skolimowski drámája Európáról egy szamár szemével, azaz az EO és az osztrák színekben induló Fűző, a legvagányabb mozi Sissiről, azaz Wittelsbach Erzsébet magyar királynéról. A főszereplő Vicky Krieps legalább beszél benne egy keveset magyarul – így említés szintjén mégiscsak ott lehetünk. Érdekesség, hogy az idei díjszezon egy belső indiai párharcot hozott: a Pan Nalin rendezte Last Film Show, India hivatalos nevezettje bekerült a legjobb tizenöt közé. A nagyköltségvetésű RRR alkotói nagyon hatékonyan kampányoltak, mint „a másik indiai aspiráns”, méghozzá sikerrel, mivel a legjobb dal kategóriában a Naatu Naatu című nótával ott vannak a listán.

A végső, kategóriánkkénti jelöltek listáját 2023 január 24-én hozzák nyilvánosságra, még magát a gálát március 12-én rendezik meg a Los Angeles-i Dolby Theaterben. 

Fischer Ádám újévi Haydn-koncertjein eddig A teremtést vezényelte, most Az évszakok lesz műsoron. Erről, és sok minden másról is kérdeztük.