;

Szlovákia;Zuzana Caputova;Eduard Heger;

- Alkotmányt kell módosítani a voksoláshoz Szlovákiában

Pozsonyi lapok úgy kommentálták a kormány csütörtöki bukását, hogy „véget ért a tragédia” és Eduard Heger kabinetjének már sokkal korábban kellett volna távoznia. 

Zuzana Caputová elnök pénteken menesztette a kabinetet, majd ismét megbízta Hegert az ideiglenes kormány irányításával, ami addig lesz hivatalban, amíg az előrehozott választást követően meg nem alakul az új kabinet. Mindenesetre sokat elmond arról, Caputová miként vélekedett a kabinet eddigi ténykedéséről, hogy az újbóli kinevezéskor az elnök figyelmeztette Hegert arra: minisztereinek „inkább a stabilitáshoz kell hozzájárulniuk, mint a káoszhoz”.

Az elnök ugyanakkor felszólította a parlamenti pártokat arra, január végéig teremtsék meg az új választások feltételeit. Elutasította azokat a felvetéseket, melyek szerint az új választásokat csak jövő ősszel tartanák meg. Nem lenne szabad ilyen sokáig várni – tette hozzá. Az, hogy a kormánypártok kevéssé vágynak előrehozott választásokra, nem meglepőek a közvélemény-kutatások fényében. Felmérések szerint ugyanis a kabinet jelenlegi pártjai jó, ha együttesen szereznének húsz százalékot a voksoláson, tehát annyit, amennyit a közvélemény-kutatásokat vezető Peter Pellegrini pártja, a Hang egymaga szerezne. Második helyen Robert Fico tömörülése, a baloldali populista Smer áll 15 százalékkal, feltételezések szerint ez a két párt foghat össze a voksolás után, bár az is tény, hogy Pellegrini és Fico viszonya korábbi szakításuk óta meglehetősen hűvös. Persze a szlovák felméréseket sem szabad készpénznek venni, nem egyszer volt példa a múltban arra, hogy közvélemény-kutatás és a tényleges választási eredmény között jelentős eltérések voltak.

Abban mindenesetre sok kommentátor egyetért, hogy Szlovákia jól járna, ha Igor Matovic távozna végre a hatalomból, a szlovák pénzügyminiszter rengeteg kárt okozott nem csak a kormánynak, hanem Szlovákiának is, sőt még okozhat is, mert hírek szerint sok, a költségvetés helyzetét érintő aknát helyez el. Ha az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) párt vezetője nyáron távozott volna a pénzügyi tárca éléről, akkor a Heger kormány még hivatalban lehetne. Akkor ugyanis Matovic menesztése volt a Szabadság és Szolidaritás (SaS) liberális párt egyik fő követelése a koalícióban maradásra. Matovic azonban nem volt hajlandó távozni, s a kormány úgy szerezte meg a hatalomban maradáshoz szükséges mandátumokat a parlamentben, hogy összefogott az ultranacionalista szélsőjobbal.

Az előrehozott választás megrendezéséhez alkotmánymódosításra van szükség, a hivatalban lévő alaptörvény ugyanis arra kötelezi a parlamentet, hogy „bírja ki” a teljes négyéves törvényhozási időszakot. Ezt az alkotmánybíróság tavaly világossá is tette. Fico és pártja, a Smer követelte, hogy mihamarabb szavazzanak az alkotmánymódosításról, a párt ezt már hétfőn megtenné. A Smer szerint az előrehozott voksolás ideális időpontja május lenne, s a voksolásig tartó menetrendet a hét végéig jóvá lehetne hagyni.

Az elismert szlovák politológus, Grigorij Meseznikov az Új Szónak elmondta, a kormány bukásának elsőszámú oka Matovic személye volt, és az, hogy „olyan rendszert alakított ki, amelyben nem volt leváltható”, csak úgy lehetett eltávolítani, ha az egész kormány megbukik. Ez is következett be.

A zenészek feladata lesz a „ magas erkölcsi, politikai és pszichológiai állapot fenntartása”.