;

cenzúra;tiltás;twitter;

Twitter vagy Mastodon? Az utóbbi fokozott terheléssel néz szembe a hirtelen megszaporodott új regisztrációk miatt

- Újságírókat tiltott le a Twitter, nem kizárt, hogy Elon Musk az egész platform sorsát megpecsételte

A dél-afrikai milliárdos, a Twitter tulajdonosa a családja biztonságára hivatkozva felfüggesztetette az ügyeiről hírt adó riporterek fiókjait. 

Nem fogja eltávolítani a magángépe mozgását követő @ElonJet-et, még, ha ezzel személyes veszélynek teszi ki magát - novemberben még ezzel az ígérettel bizonygatta a szólásszabadság iránti, végtelennek mondott elkötelezettségét a Twittert megvásárló Elon Musk. Azóta nemcsak a kérdéses profilt tiltották le platformról, hanem az ügyről beszámoló újságírók fiókját is. Amikor csütörtökön, a Twitter Spaces csevegőszolgáltatáson keresztül számon kérték az intézkedéseket rajta, Musk megfutamodott a kérdések elől, röviddel később pedig a teljes csevegőszolgáltatás elérhetetlenné vált.

Musk azt hangoztatja, hogy az újonnan bevezetett, úgynevezett “doxxolás” elleni irányelv minden felhasználóra egyformán vonatkozik, beleértve az újságírókat is. Vera Jourová, az Európai Bizottság uniós értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke viszont arra figyelmeztette, hogy a digitális platformokra vonatkozó EU-jogszabályok előírják a médiaszabadság és az alapvető jogok tiszteletben tartását.

Vannak vörös vonalak. És lesznek büntetések is hamarosan

– fogalmazott Vera Jourová.

A Twitter szerdán tiltotta meg felhasználóinak, hogy más személyek aktuális tartózkodási helyéről nyújtsanak valós idejű tájékoztatást. Az irányelvet azután vezették be, hogy Musk állítása szerint kedd este egy férfi fenyegető módon követte “X Æ A-Xii” nevű kétéves fiát szállító autót Los Angelesben.

A szabálymódosításnak először az @ElonJet esett áldozatul: a fiókot már az új direktíva meghirdetése előtt letiltották, majd átmenetileg feloldották, de aztán - az időközben érvénybe lépett irányelv alapján - véglegesítették. Később a rivális, decentralizált közösségi oldal, a Mastodon profilját is felfüggesztették, mert belinkelték az @ElonJet Mastodonra költözött változatát. A tiltáshullám aztán tovagyűrűzött a fejleményekről beszámoló újságírókra, köztük a New York Times, Washington Post, a CNN munkatársaira. Néhányukat azért szankcionáltak, mert képernyőképet osztottak meg a Mastodon kifogásolt posztjáról - Musk olvasatában ezzel “lényegében merénylet koordinátákat” tettek közzé róla. Másokat viszont látszólag egy, a keddi zaklatási incidensről szóló rendőrségi közlemény publikálása miatt büntettek meg.

Musk azóta szavazást indított Twitteren arról, hogy a letiltott újságírókat “azonnal” vagy egy hét múlva engedjék-e vissza a platformra. Kétséges azonban, hogy bármelyik opció helyreállítja a közösségi oldal tekintélyét. Az október végi tulajdonosváltás óta Musk szeszélyes döntései és szélsőjobboldalt idéző megnyilvánulásai széles körben megrendítették bizalmat a platform iránt. Sok felhasználónak a mostani eset volt az utolsó csepp a pohárban - erre utal, hogy a rivális Mastodon fokozott terheléssel néz szembe a hirtelen megszaporodott új regisztrációk miatt.

Több majom is elszabadult egy állatkertben. Miután nem volt elég kábító lövedék, ezért döntöttek az éles lőszer használata mellett.