274 milliót költött műtárgyakra a legutóbb 2019-ben ülésező Corvin-lánc Testület – derül ki a hvg.hu által észrevett tenderbontásból.
Mint írják, az összegért 72 műtárgyat vásároltak a 4,7 milliárdért felújított villába, hogy a Horthy-érából felélesztett Corvin-lánc kitüntetést adományozó testület „végre teljesen historikus környezetben találkozhasson”.
Már amikor úgy tartja kedve. A testület ugyanis
a legutóbb 2019-ben ülésezett, és 2018 óta új kitüntetettje sem volt.
Felhívják a figyelmet arra, a testület eljárása azért is volt különleges, mert meghívásos közbeszerzés volt, és a három ajánlattevő helyet csak egyet hívtak meg. Ezt azzal magyarázták, hogy
"nem létezik reális alternatíva beszerzési igényének kielégítésére, és a verseny hiánya nem annak a következménye, hogy a közbeszerzés tárgya a versenyt indokolatlanul szűkítő módon került meghatározásra.”
A portál szerint ez azt jelenti, a testületnek konkrét elképzelései voltak a székházaként használt, századfordulós Róheim-villa belső díszítésére.
A Pintér Aukciósház Kft.-től - mint egyetlen meghívott ajánlattevőtől - 47 festményt, 7 szobrot, 5 állóórát, 11 dísztárgyat és 2 tükröt szereztek be. Köztük van Mednyászky László „Hegyes táj” című festménye 1900 környékéről, Kelety Gusztáv „Vadlesen” című festménye 1894-ből, Ligeti Antal három olajfestménye is, valamint Czóbel Bélától a „Csendélet sárga kosárral” is az 1930-as évekből.
A műtárgyak abba az épületbe kerülnek, amelyet a Corvin-lánc Testület ingyen kapott az államtól, és amelynek felújítására
több mint bruttó 6 milliárd forint közpénzt költöttek el.
A felújított épületben kialakítottak lifteket, „reprezentatív tereket”, irodát, tárgyalót, szivarszalont, ebédlőt, a tetőtér beépítésével vendéglakosztályokat és egy zeneszobát. Utóbbiba zongorát is vettek 10 millióért, a bútorokra és függönyökre több mint 300 millió ment el.