Kevés újdonsággal szolgált, de annál több muníciót adott az összeesküvés-elméletekhez a Twitter-akták eddig megjelent öt része. A december 2-ával kezdődően közzétett “leleplezések” többnyire a közösségi oldal működésével kapcsolatban már korábban felmerült aggályokat erősítették meg, ám az amerikai konzervatív sajtó mégis bombasztikus szenzációként tálalta azokat.
Hőbörög a szélsőjobb
A Twitter-akták alaposan felkorbácsolták az érzelmeket az amerikai (szélső)jobboldal egyes részein. A vitatott döntések meghozatalában kulcsszerepet betöltő Yoel Roth, a cég korábbi felhasználói biztonságért és bizalomért felelős vezetője erőszakos fenyegetéseket kapott. Tovább szította az indulatokat, hogy a Twitteren 120 millió követővel rendelkező Elon Musk kvázi pedofilnak állította be egykori beosztottját. Roth elővigyázatosságból jobbnak látta, ha családjával átmenetileg elköltöznek otthonukból.
Fény derült például néhány, eddig nem ismert körülményre a jobboldalon heves felháborodást kiváltó két döntéssel - Joe Biden fiának, Hunternek a laptopján talált e-mailekről szóló cikk terjesztésének korlátozásával; valamint Donald Trump letiltásával - kapcsolatban, de nem helyezték más megvilágításba. Egyik esetben sem merül fel arra utaló bizonyíték, hogy a Twitter akkori vezetése ideológiai vagy politikai megfontolásból szándékosan a demokratáknak akartak volna kedvezni. A megjelent dokumentumok azokat a vádakat sem igazolták, miszerint a közösségi oldal munkatársai tudatosan diszkriminálták volna a konzervatív politikusokat és közéleti személyiségeket.
A Twitter-aktákat a céget megvásárló Elon Musk megbízására három újságíró állította össze: Matt Taibbi, a korábban a Rolling Stone magazinnak cikkező szabadúszó riporter; Barri Weiss, a New York Times véleményrovatából viharos körülmények között távozott publicista; valamint Michael Shellenberger, aki leginkább a klímaváltozással összefüggésben nyugalomra intő akvitivizmusáról ismert. Hármukat főként a fősodorú amerikai sajtóval és az amerikai liberális oldalon elfogadott narratívákkal szembeni kritikus hozzáállás köti össze. A szerzők példátlan betekintést kaptak a Twitter üzemeltetőinek belső kommunikációjába, amit felhasználva a közösségi oldalon közzétett bejegyzés-csokrokban kísérelték meg rekonstruálni a 2020-as amerikai választási kampány idején és a 2021. január 6-i puccskísérletet körül megvalósult moderációs gyakorlatot. A nagyközönség tisztánlátását azonban nehezíti, hogy a felkért újságírók néha a rendelkezésükre bocsátott iratoktól elrugaszkodott, kevéssé megalapozott állításokat is tettek.
Weiss például a Twitter-akták második részében a platform nem nyilvános feketelistáinak bemutatásakor négy felhasználót említett meg, akiket a jelek szerint “árnyékbannoltak”, vagyis akiknek a láthatóságát és elérését csendben, a tudtuk nélkül korlátozták. A felsorolt személyek azonban egytől-egyig a (szélső)jobboldalhoz kötődnek - ezzel a publicista akarva-akaratlanul azt a benyomást keltette, hogy a gyakorlat kizárólag vagy többnyire a konzervatívokat érintette hátrányosan. A sugalmazáson túl nyíltan viszont semmilyen állítást nem fogalmaz meg arra vonatkozóan, hogy az árnyékbannolás az egyik vagy a másik politikai oldal szereplőit aránytalanul többet érintette.
A megbízott újságírók ilyesfajta célozgatásai azért is figyelemreméltóak, mert a Twitter-akták megrendelője, az újabban a szélsőjobboldaltól átvett frázisokkal provokáló Musk azt állította, hogy a vállalat a “Demokrata Párt aktivista gépezeteként” működött a 2020-as kampány során. A közzétett dokumentumok azonban inkább gyengítik ezt a narratívát.
A Hunter Biden laptopján talált e-mailekről szóló New York Post cikkel kapcsolatban például az derül ki, hogy a kulcsszereplők elővigyázatosságból korlátozták a hozzáférést a cikkhez, mert attól tartottak, hogy az e-mailek egy orosz hekkertámadás következtében kerültek a bulvárújsághoz. A 2016-os elnökválasztási kampány tapasztalatai és a hírszerzési figyelmeztetések alapján ez nem volt alaptalan feltételezés, de utólag hamisnak bizonyult, a cikk terjedése elleni fellépés pedig hibásnak. Ez utóbbit Jack Dorsley, a Twitter akkori vezérigazgatója később többször, nyilvánosan is beismerte. A dokumentumokat feldolgozó Taibbi kiemelte, hogy nem látta nyomát annak, hogy a kormányzati szervek beavatkoztak volna a cikk eltüntetése érdekében, pedig Musk és több republikánus politikus is előzőleg az FBI befolyását sejtette a döntés hátterében.
Donald Trump akkori elnök letiltásával kapcsolatban sincsenek nagy leleplezések. Mint ismeretes, Trumpot két nappal azután távolították el a Twitterről, hogy a milliárdos által - a 2020-as választással kapcsolatos konteókkal - felheccelt csőcselék a Capitolium elleni támadással erőszakosan kísérelte megakadályozni a békés hatalomátmenetet 2021. január 6-án. Az archivált chatüzenetek alapján kiderült: komoly belső nyomás volt a felső vezetésen, hogy tegyenek valamit. Weiss azt is megállapította, hogy a hivatalban lévő elnök letiltásához hosszas vitát követően a Twitter kulcsemberei önkényesen módosították a szabályzatot, pedig korábban több, erőszakra felbujtó külföldi vezetővel engedékenyebben jártak el. A publicista ugyanakkor elfelejtette megemlíteni, hogy korabeli beszámolók alapján 2017 szeptemberében hasonló ad-hoc döntés eredményeképpen kapott mentességet az Észak-Koreát a Twitteren keresztül katonai beavatkozással fenyegető Trump (és rajta keresztül más politikai vezetők) a közösségi oldal szabályzata alól.
Weiss olvasatában mindenesetre a feltárt aggályok nem a múltbeli döntésekről szólnak, hanem arról, hogy “egy magáncégnél egy maroknyi embernek mekkora hatalma van a közbeszéd és a demokrácia befolyásolására”. Ezeket a skrupulusokat ugyanakkor a tulajdonosváltás inkább csak fokozta. Musk egyszemélyi, szeszélyes vezetési stílusa káoszt idézett elő - a milliárdos többször is hirtelen megváltoztatta a korábban hivatalosan meghirdetett irányelveket, továbbá egyértelművé tette, hogy az árnyékbannolás gyakorlatát folytatni fogják és a napokban feloszlatta a moderációt segítő külsősökből álló tanácsadó testületet. Az pedig a politikai részrehajlás gyanúját veti fel, hogy Musk amnesztiát adott a Twitterről korábban letiltott szélsőjobboldali, köztük nyíltan neo-náci felhasználóknak, miközben prominens, baloldalhoz kötődő személyeket tiltottak le.