Súlyos hiba, sőt tűrhetetlen a 2023-as költségvetés módosításából kihagyni a parlamentet, pedig még az alkotmány is – amit a kormánypártok alaptörvénynek hívnak – tartalmazza, hogy ilyenkor mi az eljárás – jelentette ki Vajda Zoltán, az országgyűlési Költségvetési Bizottság MSZP-s elnöke online sajtótájékoztatóján. A politikus ezért az ügyben a büdzsé tekintetében véleményezési joggal rendelkező Költségvetési Tanács (KT) három tagjának, Kovács Árpádnak, a testület elnökének, Windisch Lászlónak, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének.
Az ellenzéki bizottsági elnök szerint a bajok ott kezdődtek, hogy már a nyáron elfogadták a jövő évi költségvetést, ami 5,2 százalékos inflációval, 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel és 372 forintos euró-árfolyammal számolt. – Ehhez képest már a jegybankelnök is minimum háromszoros inflációval számol, és nemhogy a növekedés lesz a kérdés, hanem az, hogy a gazdaság nem fordul-e negatívba, azaz recesszióba. Az euróárfolyam ma már eléri 420 forintot is. A jövő évi költségvetés „teljesen fiktív” – tette hozzá.
Vajda Zoltán szerint most a kormány valójában egy teljesen új költségvetést készül rendelettel módosítani, a parlament kihagyásával, miközben az alkotmány, amit a kormány alaptörvénynek hív, is előírja a költségvetés elfogadásának törvényes menetét. Kiemelte: a rendeleti költségvetés valójában teljesen új lesz, hiszen minden szám új lesz benne, és ezt az Orbán-kormány eddig nem merte megtenni, még veszélyhelyzeti hivatkozással sem.
Az Orbán-kormány felhatalmazta magát, hogy az Országgyűlés jóváhagyása nélkül is átírhassa a költségvetéstOrbán Viktor olyasmire készül, amit egyetlen kormány sem tett a rendszerváltás óta, jön a rendeleti költségvetés