;

Parlament;Szlovénia;népszavazás;köztévé;Janez Jansa;

Orbán Viktor kormányfő és Robert Golob szlovén miniszterelnök az északkelet-szlovéniai Cirkovcében

- Népszavazást tartottak a közmédiáról Szlovéniában, elvették a parlamenttől a kinevezés jogát

Ez ma Magyarországon elképzelhetetlen lenne.

A szlovén állampolgárok mintegy 62 százaléka mondott nemet arra a népszavazáson, hogy a parlament nevezze ki a közszolgálati televíziós műsorszolgáltató és hírszolgáltató szervezetek programigazgatósági tagjainak többségét – írja a G7 a a VOA alapján.

Ennek következtében a még az Orbán-szövetséges

Janez Janša előző miniszterelnök által kinevezett tagok sem maradhatnak a helyükön.

Szlovéniában november végén tartottak népszavazást, amelyen a médiával, az idősek és rászorulók támogatásáról, valamint arról kérdezték meg az embereket, hogy kapjon-e tárcát például a környezetvédelem és energia vagy az egyetemi oktatás (!) ügye.

A népszavazást azért kellett kiírni, mert Robert Golob jelenlegi kormány szerint az Orbán Viktor szövetségesének számító Janez Janša elxkormányfő és pártja, a Szlovén Demokrata Párt mandátuma idején a sajtószabadságot súlyos mértékben korlátozó lépéseket vezettek be a kétezer főt foglalkoztató köztévénél (RTV SLO). A volt kormányfő elfogultsággal vádolta az RTV-t, és több vezetőjét is kirúgatta, akiket saját bizalmasaival, sőt, akár rokonaival helyettesített. Az új vezetők közéleti műsorokat szüntettek meg, kirúgtak szerkesztőket, nyomást gyakoroltak újságírókra, és megpróbálták a hírszerkesztés területén a saját politikai nézőpontjukat átnyomni.

A vállalati szakszervezetek többször is sztrájkoltak a szerkesztői szabadság megsértése miatt. A belső viszályok miatt 30 munkatárs távozott a köztévétől, a nézőszámok csökkentek, az állampolgárok közmédiába vetett bizalma pedig mélypontra zuhant.

A Riporterek Határok Nélkül sajtószabadság-rangsorában

Szlovénia majdnem 20 helyet bukott lefelé, a 36. helyről az 54. helyre csúszott le.

Áprilisban új kormány került hatalomra, amely úgy ítélte meg, hogy a köztévét függetleníteni kell a politikától, a vezetését pedig a civil szférából érkező szakemberekre kell bízni (az eddigi gyakorlat szerint a 29 fős programigazgatóságból 21 tagot a parlament jelölt).

Leonyid Szluckij, a párt vezetője szerint „méltó helye lesz” Viktor Butnak a pártban. Korábban egy sor szélsőséges szervezetet láthatott el fegyverekkel.