Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke és Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár is jelen volt a szombati kormányülésen, de sem ők, sem a kormány nem közölte a nyilvánossággal, miről volt szó. Az RTL Híradó beszámolója szerint a tanári szakszervezeteknek sem árultak el részleteket.
A szombati kormányülésről közzétett ominózus fényképről lapunk is beszámolt, Horváth Pétert a fényképen középen hátul lehet látni, Maruzsa Zoltánt pedig a bal oldalon ülő Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter takarja el, jelenlétük mindenesetre azt sejteti, hogy a kormányülésen oktatásról is szó lehetett, noha Orbán Viktor Facebook-bejegyzéséből ez nem derült ki.
Az RTL Híradó a kormányt és Horváth Pétert is kereste, hogy megtudják, miről volt szó. Érdemi választ azonban nem kaptak, ahogy a pedagógus szakszervezetek sem. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője szerint nem véletlen, hogy kihagyták őket az egyeztetésekből, a Nemzeti Pedagógus Kart egy kormány által létrehozott korporatív testületnek minősítette, így ha a kormány tárgyal velük, az olyan, mintha saját magukkal egyeztetnének, ilyen értelemben pedig Horváth Péternek kínos szerepe van.
A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Totyik Tamás hasonló véleménnyel van a Nemzeti Pedagógus Karról, de pozitívnak értékelte, hogy a kormány legalább meghívott szakembert is az ülésre. Emlékeztetett arra, hogy a Kar tudomása szerint nem hirdetett sztrájkot, illetve tiltakozó akciót sem. Igaz, október elején Horváth Péter az Indexnek arról beszélt, „a sztrájk a tiltakozásnak egy teljesen egyértelmű, jogszerű kifejezése, különösen a köznevelés mai állapotát látva”, bár hozzátette, más kérdés, hogy hozhat-e a sztrájk érdemi változást. A polgári engedetlenséggel kapcsolatban már voltak ellenérzései.
„A polgári engedetlenséget egy minden oldalról nagyon nehezen kezelhető helyzetnek tartjuk: a pedagógusok elbocsátása hatalmas csapdahelyzet mindenki számára. Hiszen, aki ezt a tiltakozási formát választja, elvileg tisztában van azzal, hogy emiatt jogkövetkezmények érhetik. Miközben joggal érezhetik most úgy sokan, hogy a közneveléshez kötődő sztrájkkal kapcsolatos jogok közelmúltbeli megváltoztatása gyengítette a pedagógussztrájkok érdekérvényesítő képességét”
- fogalmazott a lapnak.
Itt a fénykép, oktatásról is lehetett szó a ma tartott kormányülésen