Jelentősen megugrott idén a meggyilkolt, illetve bebörtönzött újságírók száma, a legfrissebb adatok szerint 2022-ben eddig 67 médiamunkást gyilkoltak meg foglalkozásukkal összefüggésben, tavaly 47 volt ugyanez a szám - derül ki a Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ) adataiból.
A szövetség felhívásában az ENSZ-hez fordult, hogy tegyen azonnali konkrét lépéseket az újságírók biztonságának és szabadságának védelme érdekében.
A gyilkosságok számának növekedésében nagy szerepet játszott az orosz-ukrán háború, ennek következtében Ukrajna területén 12-t öltek meg. Emellett idén is kiugró kockázatot jelentenek az újságírók számára a Mexikóban és Haitiban működő bűnbandák, előbbi országban 11, utóbbiban 6 újságírót gyilkoltak meg az idén. Kontinensekre lebontva Észak- és Dél-Amerikában összesen 29, Ázsiában és a Csendes-óceáni térségben 16, Európában 13, a Közel-Keleten és az arab világban 5, Afrikában pedig 4 esetet dokumentáltak.
Az IFJ arra is figyelmeztetett, hogy az újságírók elsőszámú célpontjai a hatalmi megtorlásoknak, jelenleg összesen legalább 375 médiamunkás van rács mögött, ami ugyancsak emelkedést jelez. Ezen a téren a listát Kína és Hongkong vezeti, ahol 84 újságírót tartanak fogva. Mianmarban 64, Törökországban 51, Iránban 34, Belaruszban 33 sajtómunkás van börtönben, őket követi Oroszország és a megszállt Krím-félsziget (29), Egyiptom (23), Szaúd-Arábia (11), Jemen (10), Szíria (9) és India (7).
„Az újságírók magas száma, akiket egyszerűen csak a munkájuk végzése miatt tartanak fogva, nevetségessé teszi a az emberi jogokról és a médiaszabadságról sok kormány által nemzetközi konferenciákon hangoztatott magasztos nyilatkozatokat. Az ilyen kötelezettségvállalások üresen csengenek a börtönökben sínylődőknek, azoknak, akik ellen jogtalanul emeltek vádat, s tartóztattak le. Itt az ideje, hogy a nemzetközi közösség cselekedjen, hogy minden illegálisan fogva tartott újságírót szabadon engedjenek”
- jelentette ki az adatokat kommentálva Anthony Bellanger, az IFJ főtitkára.