Valamennyi jelenlegi és jövőbeli ENSZ-szankció alól mentesülnek a humanitárius segélyek - döntött pénteken túlnyomó többséggel az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Az Egyesült Államok történelminek nevezte a döntést, amely „életeket ment meg”. Hozzátették, a szankciók miatt elakadt segélyszállítmányok ügye régóta húzóik.
A határozat előírja, hogy a humanitárius segítség időbeni nyújtásához szükséges tevékenységek engedélyezettek, és nem sértik a BT által elrendelt vagyonbefagyasztásokat és szankciórendszereket. A kötelezőérvényű határozat az ENSZ szervezeteire és a világszervezet különböző humanitárius akcióiban részt vevő segélyszervezetekre vonatkozik.
Az Egyesült Államok és Írország kezdeményezte határozattervezet szavazásánál India tartózkodott, ellenszavazat nem volt. Rucsira Kamodzs indiai ENSZ-nagykövet, a BT soros elnöke a tartózkodást indokolva kifejtette: bizonyított esetek miatt attól tartanak, hogy terrorszervezetek, közöttük az Iszlám Állam és az al-Kaida, a humanitárius segélyekre vonatkozó mentességi lehetőségekkel visszaélve megkerülik az ellenük elrendelt szankciókat.
A határozatot haladéktalanul üdvözölte több segélyszervezet, közöttük a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC), a Mercy Corps és a Norvég Menekültügyi Tanács (NRC). Jelenleg tíznél több ENSZ-szankciórendszer van érvényben, ezek egyebek mellett Észak-Koreát, Líbiát, a Kongói Demokratikus Köztársaságot és a tálibokat sújtják. Tavaly a tálibok afganisztáni újbóli hatalomra kerülése után az ENSZ jószándékáról tanúbizonyságot téve mentesítette a szankciók alól az ázsiai országba irányuló segélyszállítmányokat.
További, 53 millió dolláros humanitárius segélyt jelentett be Kamala Harris Ukrajna számáraMegnégyszerezik az afgánoknak szánt uniós humanitárius segélyt