A maximális 14 napot kérte Jichák Herzog elnöktől, de csak tíz nap haladékot kapott Benjamin Netanjahu arra, hogy megalakítsa kormányát, amely a zsidó állam történetének eddigi legszélsőségesebb kabinetje lesz.
Már ha egyáltalán lesz, ugyanis a 120 fős knesszetben 64 mandátumos biztos többséggel rendelkező jobb-szélsőjobb koalíció egyelőre nagyon akadozik, az Izraelben csak Bibiként emlegetett Netanjahu hiába ígért villámgyors kormányalakítást és kezdte meg a tárgyalásokat szélsőjobbos és ultraortodox partnereivel már hivatalos miniszterelnöki felkérése előtt, a rendelkezésére álló 28 nap nem bizonyult elegendőnek a koalíció nyélbe ütéséhez.
Mivel a szélsőséges partnerek nélkül esélye sincs visszakerülni a hatalomba – és egyben megszabadulni az ellene folyó korrupciós eljárásoktól -, Netanjahu a végletekig kénytelen engedni a szélsőségesek zsarolásának, ami saját pártján, a Likudon belül is komoly elégedetlenséget szült, mivel a párt igen fontos minisztériumoktól esett így el. Az eddig nyilvánosságra került engedmények viszont olyan mértékűek, amelyek már a zsidó állam demokratikus jellegét veszélyeztetik, ezért az ellenzéki pártok tüntetésre szólítottak fel minden izraelit, aki számára fontos a jogállam és a demokrácia.
Beni Gantz leköszönő védelmi miniszter, az ellenzéki Nemzeti Egység párt vezetője még múlt héten bejelentette „Az állam – demokratikus – jellegéért folytatott harc" elnevezésű fórum létrehozását, az ellenzéki frakciók pedig az elmúlt napokban egyeztetni kezdtek a közös fellépésről. Jair Lapid ügyvivő miniszterelnök, leendő ellenzéki vezető felszólította a lakosságot, hogy csatlakozzanak a hétvégére tervezett tüntetésekhez és pénteken már maga is részt vett az első ilyen, több tízezer embert megmozgató demonstráción.