A németek kedvelik az itthon bizarrul hangzó szóösszetételeket. Ezek közé tartozik a németben egy szóba tömörített „szövetségi figyelmeztetési nap”, amelyet tegnap tartottak: 11 órakor a riadórendszert tesztelték egy új applikáció segítségével. Különös fintora a sorsnak, hogy egy nappal korábban kis híján országos riadót fújt a rendőrség, mert egy kiterjedt szélsőjobboldali csoportot leplezett le, amely erőszakos hatalomátvételre készült.
Elsőre legyint az ember, mondván, a 21. században, kivált egy jól működő demokráciában elképzelhetetlen a katonai puccs, de ha csak a 2022-es év eseményeit nézzük, láthatjuk, több olyan fordulat történt, amiről sosem gondoltuk volna, hogy az életünkben bekövetkezhet.
Különösen ijesztő, hogy ez a szélsőjobboldali, úgynevezett Reichsbürgerekből álló csoport mennyire jól szervezett volt. Annyira tüzetesen megtervezte a katonai hatalomátvételt, hogy már a következő miniszterelnök, azaz – ahogy ők nevezik – „régens” és miniszterei személyéről is döntöttek. A rendőrség a rajtaütés után hangsúlyozta: veszélyes bevetésről volt szó, hiszen olyanokkal álltak szemben, akik komoly katonai kiképzésben részesültek, volt tisztek is akadtak köztük, a csoport önálló „katonai szárnnyal” rendelkezett.
Messze nem csak Németországot érintő veszélyről van szó. Kicsit déjà vu érzése is van az embernek, hiszen 2021-ben néhány nyugalmazott francia tábornok jelentetett meg nyílt levelet a Valeurs actuelles című jobboldali lapban, amelyben a társadalom szétesésére panaszkodtak, s arra, hogy „külvárosi hordák” lepték el az országot, ezért „a hatalomnak rendet kell tennie”, máskülönben „a katonaság léphet közbe”.
Ezek az esetek is mutatják, mennyire törékeny a mai Európa és félő, hogy a szélsőséges gondolkodást csak segítik azok az áldatlan állapotok, amelyek az orosz agresszió miatt alakultak ki az Unióban.