;

Brüsszel;infláció;szankciók;diákhitel;kormánydöntés;Nagy Márton;kamatstop;

- A diákhitelre is kiterjesztette a kormány a kamatstopot

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egykori főnökével, Matolcsy Györggyel szemben ismét a „brüsszeli szankcióktól” óv. 

Kiterjesztjük a kamatstopot a diákhitelekre is; már 12 intézkedéssel védjük a lakosságot és a vállalkozásokat az inflációval és a brüsszeli szankciók negatív hatásaival szemben – jelentette be a kormányzati Facebook-oldalon Nagy Márton. A gazdaságfejlesztési miniszter a legújabb döntés szájbarágós ideológiáját videóban is elmagyarázta. 

A tárcavezető a kamatstop kiterjesztésének konkrét ismertetése helyett ugyanis azzal kezdte – az immár a Matolcsy György MNB-elnök, korábbi jegybanki felettese által is megcáfolt – mondandóját, hogy „az elhibázott brüsszeli szankciók az egekbe lökték az energiaárakat és az inflációt”. Hozzátette, sorra dőlnek meg a történelmi rekordok, és egész Európa ettől szenved.

A kamatstop a Diákhitel1 esetében azt jelenti, hogy az változatlanul 4,99 százalékos kamattal lesz elérhető 2023 januárjától. Az úgynevezett képzési hitel és a Diákhitel2 változatlanul kamatmentes marad a felsőoktatásban tanulók számára

– ezt videója legvégén közölte csak Nagy Márton.

A miniszter előzőekben azt ecsetelte, hogy amennyiben a kormány nem intézkedett volna, a szabadon felhasználható „Diákhitel1” kamatát az eddigi duplájára, tíz százalékra kellett volna felemelni. Ezzel több mint százezren kerültek volna nehéz helyzetbe, és a kormány „nem hagyhatta, hogy az elhibázott szankciók árát a hallgatók fizessék meg”.

Nagy Márton azt is, hozzátette, magyar fiatalok ezrei estek volna el a továbbtanulás lehetőségétől, de ők időben léptek „a szankciós kamatfelár letörése, így a családok és a teljes foglalkoztatottság megvédése érdekében”,. Adatai szerint már csaknem félmillióan vették igénybe a diákhiteleket, amivel mintegy 250 ezer diploma megszerzéséhez járultak hozzá.

A szankciós kamatfelár letörése, így a családok és a teljes foglalkoztatottság megvédése érdekében a kormány korábban kamatstopot vezetett be a lakossági hitelekre, majd most ez kiterjesztette a kkv-szektorra is. Itt azonban nem álltunk meg, és a kormány a drasztikusan megváltozott kamatkörnyezet miatt megviózsgálta a diákhitelek helyzetét, amelyet már csaknem félmillióan vettek igénybe, és ez mintegy 250 ezer diploma megszerzéséhez járult hozzá.

– Amennyiben a kormány nem indtézkedett volna, a szabadon felhasználható „diákhitel1” kamatát az eddigi duplájára, tíz százalékra kellett volna felemelni. Ezzel több mint százezren kerültek volna nehéz helyzetbe – mondta Nagy Márton, aki suzerint „nem hagyhatták, hogy az elhibázott szanciók ártát a hallgatók fizesslék meg” Hozzátette, ez esetben a magyar fiatalok ezrei estek volna el a továbbtanulás lehetőségétől. 

Ötödik hónapja csökken az eladott élelmiszer mennyisége a boltokban, úgy, hogy eközben jóval több pénzt hagynak ott a vásárlók a pénztárakban.