Eljárások indítására utasította az országos rendőrfőkapitány a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjét a Mezőhegyesen történt, cigányellenesnek tartott demonstráció ügyében – derült ki abból a tájékoztatóból, amit a Belügyminisztérium küldött az Országos Roma Önkormányzatnak (ORÖ).
Gyilkosság történt november elején a Békés megyében lévő kisváros, Mezőhegyes külterületén. A helyi sajtó beszámolója szerint egy 25 éves férfi együtt italozott a 44 éves áldozattal. Hazafelé tartva összevitatkoztak, a fiatal férfi olyan súlyosan bántalmazta társát, hogy az a helyszínen életét vesztette. A többszörösen büntetett előéletű férfi elment benzinért, és felgyújtotta a holttestet. A gyanúsított a helyszín közelében elvesztette pénztárcáját, benne az irataival. A rendőrség elfogta az illetőt.
Az internetre feltöltött videófelvételek szerint a gyanúsított egy olyan roma család tagja, amely – állította több helybéli – „rettegésben tartja” a környéket. Nem sokkal korábban a Magyar Önvédelmi Mozgalom (MÖM) nevű félkatonai szervezet már rendezett egy demonstrációt Mezőhegyesen. A gyilkosság után ugyanez megismétlődött.
A MÖM-ös vonulásra reagálva az ORÖ – Lakatos Oszkár, az elnöki teendőket ellátó elnökhelyettes aláírásával – közleményt adott ki. Együttérzését fejezte ki az áldozat hozzátartozóinak, és elítélt minden bűncselekményt, függetlenül attól, hogy az elkövető a roma közösség tagja-e, vagy sem. Egyúttal tiltakozott az ellen, hogy MÖM tagjai és helyi lakosok az emberöléssel gyanúsított férfi házához vonulhattak, ott pedig „nyíltan cigányellenes demonstrációt tarthattak”.
Az ORÖ szerint a rendőrségnek intézkednie kellett volna a „fenyegető hangulatú gyülekezés” feloszlatása érdekében. A roma testület levélben fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez, kérve, hogy soron kívül vizsgálja ki az ügyet, tegye meg a szükséges intézkedéseket.
A Lakatos Oszkárnak írt válaszában a belügyi tárca felidézte, hogy november 6-án megemlékezést tartottak Mezőhegyesen „egy emberölés áldozatául esett helyi lakos iránti kegyelet kinyilvánítása céljából”. A rendezvényt követően mintegy 50-60 fő – egy részük a MÖM egyenruháját viselte – a bűncselekmény gyanúsítottjának feltételezett lakóhelye elé vonult. A résztvevők „indulatos kijelentéseket” tettek. A tömeg ezt követően visszatért a megemlékezés eredeti helyszínére, majd feloszlott.
A történtek után – állampolgári feljelentés nyomán – a mezőkovácsházai kapitányság magánlaksértés és garázdaság vétségének gyanúja miatt büntetőeljárást indított ismeretlen tettes ellen, továbbá kettő fővel szemben magánlaksértés szabálysértésének elkövetése miatt feljelentést tett.
A megemlékezésről elvonuló tömeg már nem volt azonos a kegyeleti rendezvényen résztvevőkkel, és nem a megemlékezést akarták folytatni. „László Attila, a MÖM vezetője és egy folyamatosan mellette tevékenykedő férfi a gyűlés résztvevőinek irányába intézett kommunikációjával szervezői magatartást tanúsítottak, amellyel elkövették a gyülekezési joggal visszaélés szabálysértést” – közölte a Belügyminisztérium.
A MÖM tagjai által viselt egyenruha alkalmas volt a félelemkeltésre, a tömegben bizonyos személyek nem tartották be a „gyűlés békés jellegét biztosító korlátozásokat”. Mindez felvetheti az egyesülési és gyülekezési szabadság megsértése bűncselekmény gyanúját. Balogh János országos rendőrfőkapitány mindezek alapján utasította a megyei főkapitányságot a „feltárt jogsértésekkel kapcsolatos eljárások megindítására”.
„nyíltan cigányellenes demonstrációt tarthattak”.
Lakatos Oszkár szerint