;

GDP;fogyasztás;infláció;gazdasági növekedés;

- Az aszály és a költségvetési spórolás fékezte a gazdaságot

Az aszály miatt a mezőgazdaság nagyon gyenge teljesítménye és a költségvetési spórolások elrendelése is hozzájárult ahhoz, hogy a GDP csökkent a III. negyedévben az előző negyedhez képest. 

A KSH részletes adatai szerint a magyar gazdaság szinte minden ágában hol kevésbé, hol erőteljesebben lassult a növekedés üteme. A GDP még 4,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, ugyanakkor az II. negyedhez képest – negyedéves lapon – már 0,4 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Magyarországon a 12 hónapos (éves) GDP számot tekintik irányadónak, míg gazdaság konjunkturális folyamatairól a negyedéves növekedési számok adnak pontosabb képet, ezért az USA-ban például ezeket tekintik elsődleges mutatóknak.

Azzal, hogy a III. negyedévben már csökkent a GDP, a magyar gazdaság belépett a technikai recesszió előszobájába, mivel a várakozások szerint a negyedik negyedévben tovább zsugorodik majd a GDP az előző negyedévhez képest is – vélekedett Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Az elemzők korábban a III. negyedre még erőteljesebb növekedést vártak, ám most nyilvánosságra került adatokból világosan kiderül, hogy mi okozta a negatív meglepetést. A második negyedéves zuhanást követően, amikor is negyedéves bázison 33 százalékkal esett vissza a mezőgazdaság teljesítménye, a zsugorodás a harmadik negyedévben is folytatódott. Habár ez csupán újabb 5 százalékos visszaesést hozott, éves bázison tovább romlott az ágazat teljesítménye, ami még inkább visszafogta GDP-növekedést. Szintén negatív meglepetés, hogy a szolgáltatószektor teljesítménye a Covid-sokk óta először csökkent – sorolta az elemző. A KSH adatai szerint az építőipar gyakorlatilag stagnál, az 1,8 százalékos növekedés messze elmarad az elmúlt évek 10-15 százalékos bővülésétől. Bár kicsi a szerepe a GDP-ben, de már csökkentette a közigazgatás, védelem hozzáadott értéke is 0,2 százalékkal a termelői oldalon.

A felhasználói oldalon a háztartások fogyasztása még 4,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, de már 0,1 százalékkal csökkent második negyedévhez képest. Az infláció emelkedésével, a rezsidíjak drasztikus, 60 százalék feletti drágításával azonban a IV. negyedre már a háztartások fogyasztása is csökkenhet. A közösségi fogyasztás a KSH adatai szerint éves alapon már fél százalékkal esett, ami a költségvetési spórolások hatása. A beruházások sem húzták a gazdaságot, a növekedést jelentős részben az export hajtotta, ami jót tesz majd a megbomlott külkereskedelmi egyensúlynak is.

Virovácz Péter szerint a részletes adatok megerősítették azt képet, hogy már elkezdődtek azok a belső folyamatok, amelyek a negyedik negyedévben egy technikai recesszióban öltenek testet. Ugyanakkor a jó első fél év és a technikai recesszió fémjelezte második fél év együttese is még egy közel 5 százalékos átlagos GDP-növekedést hoz 2022 egészében. Ami 2023-t illeti, a kép már jóval borúsabb: az idei rossz zárás áthúzódó hatásaként még a jövő év első negyedévében is folytatódhat a GDP zsugorodása. Ezek alapján 2023 egészében stagnálás közeli (talán minimális, 0,1 százalékos növekedést elérő) gazdasági teljesítménnyel számol az ING elemzője. 

Az Orbán Viktor vejének érdekeltségében lévő BDPST Equity megvásárolta a csaknem 26,8 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező MHB Optimumot.