Jövő év elejétől a legalapvetőbb létszükségleteket biztosító, a lakásban lakó minden személy után évi 180 köbméter gáz-, illetve 360 kilowattóra (kWh) áramfogyasztásig a „rezsicsökkentett” tarifa és alapdíj felét javasolja hatósági energiaárként az MSZP – derül ki az ellenzéki pártnak a parlament előtt fekvő kormányzati energiatörvénymódosító csomaghoz benyújtott indítványából. Az ivóvízért a szintén minimális – bár akár életmentő -, évi 12 köbméteres személyenkénti fogyasztásig még ennél is kevesebbet, köbméterenként mindössze 1 forint felszámolását indítványozzák.
Ha a kedvezményes gázmennyiség nem éri el az évi 1200 köbmétert, akkor eddig - avagy a nagycsaládos kvótákkal növelt határig - a (köbméterenként körülbelül száz forintot kitevő) rezsicsökkentett gázdíjak 68 százaléka alkalmazását indítványozzák. Hasonló elvek mentén az áram esetén évi 2400 kWh-ig a jelenleg érvényes, kWh-nként mintegy 36 forintos, rezsicsökkentett díjak 10 százalékos mérséklését javasolják. Az ivóvíz esetében, szintén hasonló szerkezetben, a határt évi 80 köbméterben húznák meg.
Az MSZP a lakhatás minimális feltételeinek biztosítása érdekében olyan szabályozás és árrendszer működtetését javasolja az úgynevezett egyetemes szolgáltatásban lévő lakossági fogyasztók számára, amely a bejelentett lakcímen mindenki számára elérhető áron és módon lehetővé teszi az alapvető szükségletek kielégítéséhez szükséges villamos energia és földgáz elérését – fogalmaz az indoklás. Olyan hatósági áras tarifarendszert tartanak szükségesnek, amely a sokat fogyasztók anyagi forrásaival járul hozzá, hogy mindenki világíthasson és télen ne fagyjon meg senki – írják.
Ennek végrehajtására látnak módot és lehetőséget, ami szerintük csak kormányzati akarat és képesség kérdése. Számításaik alapja, hogy a Magyarországon kitermelt, a lakossági fogyasztás jelentős hányadát kitevő, az évi 1,5-2 milliárd köbméter földgázt az állam köbméterenként mintegy 30 forintért vásárolja fel, ami a világpiaci gázárak elmúlt másfél év során tapasztalt többszöröződése alatt sem módosult. A Paksi Atomerőmű pedig kilowattóránként szintén változatlanul, 12 forint körüli áron termel a lakossági igényeket jócskán meghaladó mennyiségű áramot. Az MSZP fogyasztási helyenként egyedi tömbtarifát alakítana ki. Az első sávban a kedvezményes árú mennyiséget - földgáz esetében havonta, személyenként 15 köbmétert, áram esetén havonta, személyenként 30 kWh-t - az adott fogyasztási helyre bejelentett lakók száma alapján számolnák ki. Ezt informatikailag könnyen nyilvántarthatónak vélik, míg a rászorultsági elv alkalmazását épp annak magas ügyviteli költségei miatt vetik el. Eme, továbbra is hatósági áras rendszerben a kis mennyiséget fogyasztók (és valószínűleg kevesebb pénzből élők) számára olcsóbb, a nagy mennyiséget fogyasztók (és vélhetőleg tehetősebbek) számára drágább lenne az energia. A többgyermekes családok számára a „fejkvóta” nyomán magasabbak maradnának a kedvezményhatárok. Egy ilyen tarifarendszer az energiaszegénység kis ügyviteli költségű kezelése mellett számottevően visszaszoríthatja a szilárd tüzelést és ezen keresztül javulhat a levegő minősége. A nagyobb mennyiséget fogyasztók megemelkedő rezsije pedig gazdaságossá tenné az épületfogyasztás-csökkentő, illetve a megújulóenergia-hasznosító beruházásokat.
Szintén javasolják, hogy a díjfizetési hátralék törlesztése, avagy az ütemezett törlesztésről szóló megállapodás létrejötte után minden fogyasztót ingyen kapcsoljanak vissza a vezetékes energiaszolgáltatásba.
Úgyszintén indítványozzák, hogy kérésre minden egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztónál ingyen szereljenek fel előre fizetős mérőórát. Ez megakadályozza a kikapcsolást és a kis jövedelemmel rendelkezők számára is hozzáférhetővé tenné a legszükségesebb mennyiségű energiát.
Bár a beadványt az illetékes parlamenti bizottság még nem tárgyalta, az ellenzéki párt korábbi, hasonló kezdeményezéseinek sorsából kiindulva borítékolható, hogy azt a Fidesz-KDNP-többség továbbra is lesöpri az asztalról.
Fidesz: elhibázott szankciók!
Az árnyékkormány pert indít és közérdekű adatigénylést nyújt be annak megismerése érdekében, hogy mennyi pénzért kapja Magyarország a gázt az oroszoktól, vagyis mit tartalmaz az Orbán-Putyin-paktum – jelentette be sajtótájékoztatóján Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke, az ellenzéki tömörülés politikusaiból álló árnyékkormány energia-és rezsiügyi árnyékminisztere. Orbán Viktor hétszeresére emelte hazánkban a gázárat, a magyar vállalkozásoknak pedig akár 10-12-szeres díjat is ki kell fizetniük a fűtőanyagért – hangoztatta az ellenzéki honatya. Orbán Viktoron és Vlagyimir Putyinon kívül valójában senki nem tudja, mennyiért kapjuk a gázt Oroszországtól – tette hozzá.
Gyurcsányékkal se rezsicsökkentés, se földgáz nem lenne – reagált a nyilatkozatra a Fidesz. A baloldal már rég bevezetett volna mindenféle energiaszankciót, amivel tönkretették volna a gazdaságot és a magyar családokat – véli a kormánypárt. Az energiaválságot és az áremelkedéseket a baloldal által is erőltetett szankciók okozzák – írják. Majd, a felvetéstől némiképp elrugaszkodva, arra buzdítják a nemzeti konzultáció kitöltőit: mutassák meg a „dollárbaloldalnak” és Brüsszelnek, hogy nem kérünk az elhibázott szankciókból. A jelek szerint tehát a háztartások számára egyelőre maradnak az augusztusban - adott fogyasztás felett - hétszeresére emelt gáz-, illetve megkétszerezett áramárak.
Képalá
Kérésre minden egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztónál ingyen kellene felszerelni az előre fizetős mérőórát
30 forintért vásárolja fel az állam a hazai kitermelésű gáz köbméterét jelenleg is
Szinte borítékolható, hogy a kezdeményezést a Fidesz-KDNP-többség - többihez hasolóan - lesöpri az asztalról.