;

Junior Príma Díj;

- Átadták a Junior Prima díjakat

Tizenötödik alkalommal vehették át a hazai zeneművészet legkiemelkedőbb fiatal tehetségei a Junior Prima Díj magyar zeneművészet kategória elismeréseit november 22-én. Az MVM a szakmai elismerésen kívül kétmillió forinttal támogatja a tíz díjazott harminc év alatti zeneművészt.

Az MVM Zrt. támogatásával minden évben tíz fiatal művész kapja meg a Demján Sándor alapította Junior Prima Díjat magyar zeneművészet kategóriában. Az elmúlt 15 év során már 150 kimagasló tehetség vehette át az elismerést és az ezzel járó anyagi támogatást. A keddi átadás előtt Dr. Juhász Edit, az MVM általános és jogi vezérigazgató-helyettese, valamint Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora, egyben a zsűri elnöke mondtak rövid beszédet. Mindketten fontosnak tartották kiemelni, milyen rangos elismerést jelent a díj elnyerése, mely akár világsikerhez is vezethet. A zsűri tagja volt többek között Marton Éva, Szentpáli Roland, Keller András, Takács-Nagy Gábor, és a nemrég elhunyt Szakcsi Lakatos Béla is részt tudott még venni a döntés meghozatalában. A tíz kitüntetett fiatal művész ez évben Eszenyi Zsombor klarinétművész, Fröschl Éva Lilla kürtművész, Hartmann Domonkos Péter csellóművész, Hontvári Gábor karmester, Horváth Balázs jazz-zongoraművész, Oláh Patrik zeneszerző, Pellet Sebestyén zongoraművész, Rozsonits Ildikó zongoraművész, Tabajdi Ádám orgonaművész és Tuznik Natália operaénekes lett.

Fröschl Éva Lillával való beszélgetésünkkor adódott a kérdés, hogy bár ma már elég gyakran látunk női rézfúvóst szimfonikus zenekarokban, nem könnyű elképzelni, miért és hogyan kezd egy hétéves kislány ilyen súlyra is nehéz hangszeren játszani. Édesapja 20 éven keresztül a Magyar Állami Operaház kürtöseként játszott, akit gyakran hallott otthon gyakorolni – ennek hatására választotta ezt a hangszert. A sok lemondással és áldozattal járó szakma nem az volt, amit Fröschl László megálmodott lányának, de látván gyermeke tehetségét, örömmel támogatja mindenben, és ha Vica hozzáfordul, igyekszik hasznos tanácsokkal ellátni őt.

A gyerekek egyszerűbb, kifejezetten nekik készült kürtön kezdhetnek tanulni, így Vica 11-12 évesen váltott olyan kürtre, amelyet a felnőttek használnak. Egyetemre Berlinbe járt az Universität der Künstére, Christian Friedrich Dallman osztályába, melyről sok pozitív visszajelzést hallott – döntésével ő is elégedett volt, hiszen sokat fejlődött az itt töltött idő alatt. Eddigi legértékesebb, számára a legtöbbet jelentő díjának a Varasdi Nemzetközi Rézfúvós versenyen 2016-ban elért abszolút, vagyis minden kategóriát figyelembe véve is első helyezését tartja. Egy éve a Bayerische Staatsoper kürtöse. Nagyon szeret operaházi zenekarban játszani, melyet izgalmasnak és változatosnak tart.

Hartmann Domonkos Péter egészen pici korában, 6 évesen kezdett csellózni a szomszédjában játszó dr. Nagy Tamásné csellótanár hatására. 14 évesen került a Bartók Béla Konzervatóriumba Kemény Krisztinához, ezt követően pedig Bécsbe költözött, ahol jelenleg is Várdai Istvánnál tanul. Ezzel párhuzamosan 2021 őszétől Budapesten Rohmann Ditta osztályát is végzi. Tanulmányait Párizsban vagy Berlinben szeretné majd folytatni. Berlin amúgy is zenei nagyhatalom, de különösen a cselló területén összpontosul ide nagyon sok tehetség. Ez persze hátrányokkal is jár, többektől hallotta már, hogy ott érvényesülni, megélni már jóval nehezebb feladat. Mivel szólista vagy kamarazenész szeretne lenni, ami nincs egy kitüntetett helyhez kötve, ha megvannak a megfelelő szakmai kapcsolatok, és sokat tud fellépni, bárhol élhet a világban.

Ez ügyben jól haladnak a dolgok, Csabay Domonkos zongoraművésszel közös kamaraformációjukkal, a Duo Domoval, ugyanis két első helyezést is szereztek a közelmúltban, továbbá Lyonban a közönségdíjat is elnyerték, ami Franciaországban nagyon megtisztelő kitüntetés külföldi művészek számára. Birminghamban is elsők lettek, melynek díjazása egyrészt lemezfelvételi lehetőség Angliában a Resonus Classics kiadónál, másrészt fellépések, például a Wigmore Hallban. Mindezen felül mentort is kapnak maguk mellé, aki egy éven keresztül fogja követni és segíteni pályájukat.

A Starker János Gordonkaverseny első díjasa, emellett megkapta a verseny nagydíját, a Czakó Éva Emlékérmet. Első helyezett Szlovákiában, Csehországban, a zeneakadémiai David Popper versenyen első díjat nyert, és megkapta a Magyar Rádió különdíját. Pályáját 4 éve követi Kis Anna dokumentumfilm-rendező, aki számos hazai és nemzetközi díjat nyert rendezői, vágói teljesítményével. A filmet várhatóan még pár évig forgatják, ezt követően láthatja majd a nagyközönség. Domonkos fellépett már a lyoni Operaházban és a MÜPA nagytermében is. Legközelebb a MÁV zenekar szólistájaként játssza Haydn gordonkaversenyét Sárbogárdon.