;

elbocsátás;recesszió;konjunktúra felmérés;MKIK;

Képünk illusztráció

- Rég látott pesszimizmus uralkodik magyar cégek körében, a többségük elbocsátásokra készül

Ennél pesszimistábbak a magyar cégek csak a 2008-as gazdasági és a 2020-as Covid-válság idején voltak, vagyis jelentős gazdasági visszaesésre készülnek.

A Magyar Kereskedelmi Iparkamara (MKIK) GVI Konjunktúramutatója októberben az áprilisi +34 pontról +4 pontra csökkent. A mutató a felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb értéket jelentő 2020. áprilisi -25 pontról másfél év alatt lényegében vissza emelkedett a koronavírus-járvány kitörését megelőző értékre, 2022 második félévében azonban ismét jelentős csökkenést mutat. A mostani plusz négy pontos érték a harmadik legrosszabb adat, ennél pesszimistábbak a magyar cégek csak a 2008-as gazdasági és a 2020-as Covid-válság idején voltak, vagyis komoly gazdasági visszaesésre készülnek a cégek. 

Októberben a jelenlegi és a várható üzleti helyzetet egyaránt számottevően negatívabban ítélik meg a vállalkozások, mint az előző félévben. A felmérés szerint a kisméretű, a kizárólag hazai értékesítésre termelő, a tisztán hazai tulajdonban álló, valamint az építőipar és a gazdasági szolgáltatások területén tevékenykedő vállalatok vannak kitéve leginkább a gazdasági válság jelenlegi hatásainak. Ezek a  vállalkozások a következő fél évben lényegesen kisebb mértékű munkaerőkeresletre számítanak: az egyenlegmutató -3 ponton áll, vagyis 17 ponttal alacsonyabb 2022 áprilisához viszonyítva.

Ez azt mutatja, hogy 2022. októberében szűk többségben vannak azok a cégek, amelyek a következő félév folyamán létszámcsökkenést terveznek. A felmérés szerint nagyvállalatok, a külföldi (rész)tulajdonban működő cégek, a döntően exportáló vállalkozások és az ipari cégek kivételével az összes vizsgált vállalati kategóriában többségben vannak a következő félév folyamán létszámcsökkentést tervező cégek – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. 

Európa-szerte mélypontra esett a fogyasztói bizalom, a legtöbb országban évekig elhúzódó válságra készülnek az emberek, derült ki az Intrum Európai Fogyasztói Fizetési Felmérésből (ECPR). A magyarok különösen az árak miatt aggódnak, közel kétharmadukat kifejezetten negatívan érintik a változások.