Pert nyert az NMHH Médiatanácsa és az Utcajogász a Metropolt kiadó Mediaworks Hungary Zrt. ellen, a Médiatanács után a Fővárosi Törvényszék is kimondta, a Metropol kirekesztő módon járt el a tavaly nyári cikkében, amelyben a hajléktalan embereket általánosító módon erőszakosként mutatta be. Erről az Utcajogász közleményben tájékoztatta a Népszavát.
Emlékeztetnek arra, a bírósági döntés előzménye a Metropol 2021 augusztusában “Olvasóink küldték: mutatjuk, hol zaklatják a kéregetők a járókelőket – itt a budapesti koldustérkép!” címmel megjelent cikke. A szerző nélkül megjelent cikkben névtelen olvasói levelekre támaszkodva a lap azt kívánta bemutatni, hogy a fővárosban “hajléktalanok csapatai” erőszakosan zaklatják a járókelőket. A cikket hajléktalan emberekről kiszolgáltatott helyzetben, hozzájárulásuk nélkül készített képekkel ábrázolták. Az újság sem hajléktalan embereket, sem pedig döntéshozókat, sem szociális szakembereket nem szólaltatott meg a cikk elkészítéséhez.
Az eljárás az Utcajogász Egyesület bejelentése miatt indult. A bejelentés nyomán a Médiatanács a kirekesztés tilalmára vonatkozó szabály megsértése miatt nyáron a Mediaworks-öt 250 ezer forintos bírság fizetésére és közlemény közzétételére kötelezte. A Mediaworks vitatva, hogy a lap célja a megbélyegzés lett volna, bírósághoz fordult. Miután a per megindult, az Utcajogász kérelmezte a bíróságtól, hogy beavatkozhasson a perbe. A bíróság az Utcajogász kérelmének helyt adott, így a szegény emberek jogait védő egyesület a Médiatanácsot támogathatta a perben.
A Médiatanács megbírságolta a Metropolt a kirekesztő „koldustérkép” miatt, de vigyázott, hogy ne fájjonEljárást indít a Médiatanács a Metropol „koldustérképe” miattA Fővárosi Törvényszék 2022. november 17. napján kelt ítéletében a Mediaworks keresetét elutasította, és kimondta:
„Nem vonja kétségbe a bíróság, hogy a hajléktalanok között lehetnek olyanok, akik a cikkekben kifogásolt erőszakos, súlyosan közösségellenes magatartást tanúsítják, de a közölt állítás a hajléktalan közösség egészére vonatkozott, ami mindenképpen meghaladta azt az elkövetői kört, amely a cikkekben bemutatott problémával érintett. A kifogásolt írások nem is törekedtek arra, hogy megtegyék a két csoport (hajléktalanok és erőszakos koldusok) közötti, átfedést is megengedő különbségtételt. (...) A kifogásolt közlés (...) olyan mértékben volt kirekesztő a hajléktalan közösséggel szemben, hogy az őket ért jogsérelemről a nyilvánosság széles körét indokolt tájékoztatni.” A bíróság szerint nem csak a bírságot kell a Metropolnak befizetni, de közleményt is közzé kell tenni, mivel “így csökkenthető a demokratikus nyilvánosságban a sérelmes közlés folytán bekövetkezett kár, és ez a szankció arra is alkalmas, hogy kellő visszatartó erővel bírjon a jövőbeni hasonló jogsértésekkel szemben.”
Az ítélet nem jogerős.
Az Utcajogász Egyesület tagjai a bíróság döntésének különösen örülnek, mivel egyszer már indítottak pert a Koldustérkép miatt, sikertelenül. Szerintük a közigazgatási bíróság friss döntése üzenet azoknak a sajtótermékeknek, amelyek egyoldalúan mutatnak be összetett társadalmi problémákat, és ezzel – indulatokat keltve – a kiszolgáltatott emberekkel szembeni előítéleteket erősítik.