Országgyűlés;önkormányzatok;közszolgáltatások;Nemény András;

- Nyílt levélben kéri Nemény András az Országgyűlést, hogy biztosítsák az energiát ismét hatósági áron az önkormányzatoknak

Módosítót nyújtott be az ügyben az MSZP.

Nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz Nemény András szombathelyi szocialista polgármester, egyben a Baloldali Önkormányzati Közösség elnöke. Ebben azt kérte az országgyűlési képviselőktől, szavazzák meg azt a módosító javaslatot, amellyel az önkormányzatok visszakerülhetnének az egyetemes szolgáltatói körbe, azaz nem piaci alapon, hanem hatósági áron jutnának energiához.

A Hírklikk által idézett nyílt levél szerint az Országgyűlés várhatóan november 22-én szavaz a javaslatról, ez alapján meghosszabbításra kerülne a veszélyhelyzet idejére az egyetemes szolgáltatásra jogosultak körének meghatározásáról szóló kormányrendelet is. Nemény András emlékeztetett, hogy ez az a rendelet, amely alapján az Orbán-kormány „kilökte” a védett fogyasztói körből az önkormányzatokat és azok intézményeit, valamint a kis- és középvállalkozói szektor többségét, rögzítve, hogy nem jogosultak egyetemes szolgáltatás keretében áramot, illetve földgázt vásárolni. Nemény András szerint elkerülhetetlen az Országgyűlés beavatkozása az önkormányzatok által biztosított közszolgáltatások megmentése érdekében. Ehhez szerinte annyit kell tenniük, hogy támogatják az MSZP módosító indítványát, amelynek révén december elsejétől a helyi önkormányzatok és az általuk fenntartott szociális otthonok, egészségügyi szakrendelők, óvodák, művelődési házak, könyvtárak, színházak, uszodák, múzeumok, a kis- és középvállalkozások és a közhasznú civil szervezetek újra hatósági áron juthatnának hozzá az energiához.

A szocialista polgármester állítása szerint a 12 forintos paksi, és 24 forintos mátrai erőművi áram meghaladja a lakossági szükségleteket, így külön állami támogatás sem kell, a földgáz esetében pedig ársapka meghatározásával, állami támogatás mellett kiszámítható módon lehetne biztosítani a közszolgáltatások fenntartását.

A testület hatásköri korlátba ütközőnek tartja, hogy a jogszabály elfogadásának és kihirdetésének körülményeit vizsgálja.