Húszoldalas, de az ambíciókat és a vállalásokat tekintve kevés újdonságot tartalmaz az ENSZ által közzétett sarm es-sejki klímakonferencia (COP27) megállapodás-tervezete. – Ez egy nagyon hosszú vázlat, amelyben van néhány pozitív elem, például a nemzetközi pénzügyi struktúra reformjának ösztönzése, de vannak benne negatív részek, köztük olyanok is, amelyek a glasgow-i csúcstalálkozón megszületett egyezségben foglaltaknál szerényebb ambíciókat mutatnak – magyarázta lapunknak David Ryfisch, a Germanwatch nemzetközi klímapolitikáért felelős stábjának vezetője, aki a helyszínen követi a tárgyalásokat. A klímacsúcs résztvevői többnyire kritikusan álltak a szövegtervezethez.
A COP27 kezdetén António Guteres ENSZ-főtitkár egy hangzatos hasonlattal úgy fogalmazott, hogy a világ a klímapokolba vezető autópályán” robog, de a lábunk változatlanul a gázpedálon van. A Greenpeace nemzetközi küldöttségének vezetője, Yeb Sano most erre rálicitálva úgy értékelte a tervezetet, hogy a házigazda, Egyiptom padlóig nyomja a gázt a klímapokol felé.
Azért jöttünk Sarm es-Sejkbe, hogy valódi intézkedéseket követeljünk a klímafinanszírozási és alkalmazkodási kötelezettségvállalások teljesítése és túlteljesítéséért, a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonása érdekében, valamint azért, hogy a gazdag országok fizessenek a veszteségekért és károkért, amelyet a fejlődő országok legsebezhetőbb közösségeinek egy veszteség- és kárfinanszírozási alap létrehozásával – panaszkodott Yeb Sano. A kárenyhítési alappal kapcsolatos előrelépést a klímaváltozás hatásainak leginkább kitett 58 országot tömörítő fórum (CVF) is hiányolja. “Ha a szövegen nem javítanak, akkor a COP27 cserbenhagyja a legkiszolgáltatottabbakat” - nyilatkozta a Reutersnek a ghánai Henry Kokofu, a CVF szóvivője. Sherry Rehman pakisztáni klímaváltozásügyi miniszter úgy vélte: legalább politikai szándéknyilatkozatra szükség lenne, hogy létre fog jönni egy új veszteséget és károkat kompenzáló szisztéma.
Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke és klímaügyi felelőse egyetértett azzal, hogy még sokat kell dolgozni a szövegtervezeten. Megjegyezte, hogy az Európai Unió hajlandó tárgyalni egy új kárenyhítési alapról, de előbb át kell tekinteni, hogy a meglévő pénzügyi alapokat hogyan lehetne átalakítani a veszteségek és károk kompenzálására.
A tervezet nem tartalmazza a veszteségek és károk fedezésére szolgáló alap indításának részleteit, amely a leginkább veszélyeztetett országok, például a szigetországok számára kulcskérdés.
Az idő mindazonáltal szorít, hiszen a COP27 hivatalosan pénteken zárul, a klímakonferencia elnöke Szameh Sukri egyiptomi külügyminiszter szerdán levélben sürgette a delegáltakat a megállapodásra. Váel Abulmagd házigazda azonban úgy vélte, az ilyenkor szokásosnál több kérdés maradt még függőben. – A jelenlegi körülmények között azt reméltük volna, hogy nagyobb hajlandóságot tapasztalunk együttműködésre és alkalmazkodásra, mint amit most látunk – panaszkodott a diplomata.
Az általános várakozások szerint az elmúlt évekhez hasonlóan most is tovább húzódhatnak a tárgyalások. Egy jelenlévő szakértő a Népszavának azt mondta, szombat estére számít arra, hogy elkészüljön a végleges szöveg. Az Európai Unió, az Egyesült Királyság és Kanada küldöttsége közösen kereste fel a COP27 egyiptomi elnökségét, hogy nyomatékosítsa: a tárgyalásoknak nem szabad kudarcot vallani.