Nincs hatalmad felettem; nincs tanár, nincs jövő; nincs pénz, nincs tanítás; szabad ország, szabad oktatás – visszhangzott az Egységes Diákfront (EDF) maroknyi, tízfős csapatának skandálása a Karmelita kolostornál, a miniszterelnök és a kormány központi épületénél csütörtök reggel. A budai Várba érkező fiatalok az oktatás, így Magyarország jövőjéért indított sztrájk- és tüntetéssorozat pénteki eseményeire kívánták felhívni így a kormány luxusautókkal érkező tagjainak figyelmét az egyre hangosabb követeléseikre.
Miközben a fiatalok az „építési terület” feliratú kordonnal lezárt kormányzati negyedben is hallatszó bekiabálásokkal „hívták meg” péntekre a tárcavezetőket, államtitkárokat, hivatalnokokat és a rendőröket is, egyikük plakátot ragasztott a közeli villanyoszlopra, közben énekelték a Kossuth-nótát és az elmúlt hónapok tanár-diák-szülő-megmozdulásairól jól ismert Mi vagyunk a grund című dalt. Az elsuhanó autók egyikében egy tanuló Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest vélte felfedezni, neve először ugyan nem jutott az eszébe, de az beugrott neki, hogy „itt van, aki azt mondta, hogy a befejezett melegség az bűn”. – Az ilyen KDNP-s, a Semjén, nem? – kérdezte egy másik, mire megkapta a választ egy harmadik tanulótól: az.
Péntekre, november 18-ra a pedagógusok újabb országos sztrájknapot hirdettek, amihez kapcsolódva az EDF, a Pala Mozgalom, a Tanítanék Mozgalom és mások „egy hatalmas összefogás keretében országos élőláncot” hirdettek reggel háromnegyed nyolc és kilenc óra között. Ennek budapesti helyszíne a Margit híd – Alsó rakpart – Kossuth tér – Kiskörút – Szabadság híd – Budai felső rakpart vonalon lesz, de valóban országszerte egységesen várják mindenki csatlakozását, aki az oktatás egyre súlyosabb problémáira hívná fel a közvélemény és a döntéshozók figyelmét.
Estére a diákok a megszokottak szerint tüntetést szerveznek, pontosabban 17 órára a fővárosi Március 15. térre „Világítsunk rá együtt az oktatás valóságára! Elég a lenézésből!” címmel, ahova természetesen mindenkit várnak, mert mint írják, „továbbra sem történt változás az oktatásügy terén, a november 7-én tartott sztrájktárgyaláson a kormány még mindig nem tudott érdemi ajánlattal előállni a szakszervezetek követeléseire”. – Eközben a közmédia hallgat az országban zajló demonstrációkról, és nem tájékoztat az oktatás valódi állapotáról, ezért 2022. november 9-én ultimátumot adtunk a magyar köztévének – emlékeztettek. A tüntetők tervei szerint a Március 15. térről majd a Clark Ádám térre vonulnak.
Nem akarnak csendben maradni, fáklyás felvonulásokkal folytatódnak a pedagógusok akcióiÚjabb tüntetés lesz a közoktatás állapota miatt Itt a felmérés, már a fideszes szavazók 47 százaléka is egyetért a pedagógusok tiltakozásaivalTöbb százan kísérték Budapest belvárosában az egyházi iskolák tanárainak ballagását