A rezsimközeli Mehr iráni hírügynökség Reuters által ismertetett jelentése szerint a főparancsnok egyértelműen jelezte, hogy a hadsereg készenlétben áll a szeptember 16 óta tartó, egyre szélesedő rezsimellenes tüntetések leverésére.
Az iráni rendfenntartók eddig is elképesztő brutalitással léptek fel a 22 éves kurd lány, Mahsza Amini halála miatt kirobbant, kezdetben csak az iszlám fejkendő ellen irányuló, majd országos szintű rendszerellenes tüntetésekké alakuló megmozdulások résztvevői ellen – több mint tízezer embert vettek őrizetbe, a halálos áldozatok száma is meghaladta a háromszázat. Ám a hadsereg közbelépése a demonstrációk vérbefojtását jelentheti.
A rezsim joggal aggódik. Az 1979-es iszlám forradalom óta nem volt ilyen méretű tiltakozási hullám az országban, s ami talán a legijesztőbb lehet számukra, hogy ezúttal a legfiatalabb korosztály a legaktívabb, középiskolás tinédzserek kapcsolódnak be nap, mint nap a tüntetésekbe a fokozódó retorziók dacára.
A jelenlegi tiltakozási hullám szabályos forradalom - ezúttal nem választási csalás vagy szociális kérdések vitték utcára az irániakat, hanem szimbolikus kérdések, az iszlám rezsim alapját képező normák elleni lázadás. Kezdetben „csak” a női jogok, a kötelező iszlám öltözködési szabályok eltörlését, a társadalmat megfélemlítéssel uraló brutális erkölcsrendészet felszámolását követelték, de amint az amerikai CBS beszámolt róla, az utóbbi hetekben mind inkább elterjedni látszik egy új trend, amelynek az iszlám köztársaság uralkodó elitjét célozza. Ez abban merül ki, hogy fiatalok rajtaütésszerűen verik le gyanútlan iszlám papok turbánjait a nyilvánosság előtt. A közösségi médiát elárasztották az ilyen felvételek, a papokkal időnként egész tömeg helyezkedik szembe az utcákon, a videók népszerűek, már "Iráni Turbándobáló Szövetség" is alakult. A mullahok nyilvános megszégyenítése bár értelmetlen akciónak tűnik, hiszen a rendszer elsődleges kiszolgálóinak számító főpapok nem közlekednek gyalogosan és védelem nélkül az utcákon, mindenképpen azt jelzi, hogy a tömeg haragja a teljes rezsim ellen irányul, a klerikusok turbánjait, amelyek különben csak a vallási műveltség jelei, az iszlám rezsim szimbólumának tekintik, s mint olyant támadják.