;

Tony Blair;Sir John Major;Netflix;A korona (The Crown);

Imelda Staunton és Jonathan Pryce alakítja a királyi párt

- Kormányfők tiltakoznak A korona miatt

Két volt brit miniszterelnök is elítéli a ma visszatérő sorozatot. A kilencvenes években hatalmon lévő Sir John Major és Sir Tony Blair lesújtó véleményével Robert Lacey életrajzíró szállt szembe.

Szerdán kezdi vetíteni a Netflix a brit monarchia történetét áttekintő, Emmy- és Golden Globe-díjas A korona című sorozat ötödik, utolsó előtti évadját. A rendkívül sikeres szériát ezúttal szenvedélyes vita előzte meg. A tíz epizód a sokak emlékezetében élénken élő kilencvenes években játszódik. A kormányt 1990-1997 között vezető Sir John Major volt az első, aki "hordónyi zagyvaságnak" nevezte a sztorit, különösen azt a teljes kitalációt, mely szerint 1991-ben az akkori walesi herceg, ma III. Károly nyomást próbált gyakorolni a királynőre, hogy mondjon le a javára a trónról, illetve szőtt összeesküvést ennek kikényszerítésére. A ma megbecsült államférfinak számító Major figyelmeztetett, hogy ez az egész "mélyen fájdalmas a gyászban lévő királyi család számára".

Sir Tony Blair, A királynő című sokszoros díjnyertes film egyik főhőse "teljes szemétnek" találta a sorozatot, mely azt sugallja, hogy Károly és ő összejátszottak II. Erzsébet elmozdítására. Az egyik epizódban a trónörökös "testvéri kapcsolatot" keres a "hozzá hasonló korban lévő, hasonlóan elkötelezett és változásra éhes" Blairrel. A brit nézősereget még jobban befolyásolhatja a "nemzeti kincsként" emlegetett Dame Judi Dench megszólalása, aki erre két Viktória-főszerep (Mrs. Brown, illetve Viktória királynő és Abdul) alapján feljogosítva érzi magát. A királyi párhoz közel álló Oscar-díjas színésznő véleménye szerint az új évad "elvetemülten igazságtalan egyes személyekkel szemben és nagyban árt az általuk képviselt intézménynek". "A művészi szabadság nagy híve", úgy érzi, "mindez nem maradhat megkérdőjelezetlenül". Major és Dench is felszólította a Peter Morgan vezette alkotógárdát, tüntesse fel minden epizód elején: fikcióról, nem történelmi tényekről van szó. A Netflix ezt visszautasította.

Diana (Elizabeth Debicki), ahogy anno a valóságban, a fikcióban is főszereplő

A korona történelmi tanácsadójának minőségében Robert Lacey nem számít elfogulatlannak, de a The Times szombati számában megjelent részletes elemzésében a történész-életrajzíró tételről tételre bizonyítja az egyes epizódok hitelességét. Ha szellemírókon, Jonathan Dimblebyn és Andrew Mortonon keresztül is, Károly és Diana terjedelmes életrajzai betekintést engedtek az udvar titkaiba, a walesi hercegnő pedig semmit nem rejtett véka alá a Martin Bashirnak adott BBC-interjúban. Az új király jól jön ki az idényből, hiszen mind a fiatalokért, mind a környezetért tett erőfeszítései pozitív fénybe kerülnek.

Infó: A korona V. évad

Netflix

Új fordításban jelent meg idén William S. Burroughs legendás műve, a Narkós. A függőség gyakorlatias elméletírása akarva-akaratlan válik a legjobb drogmegelőző olvasmánnyá.