Alaposan belenyúl a kormány a jegybanktörvénybe. Ennek értelmében többek közt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének alaposan megugrik a havi juttatása - derül ki a Bank360.hu összesítéséből.
A Pénzügyminisztérium által egyeztetésre bocsátott törvénytervezet szerint a jegybankelnök „tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó, MNB-től származó havi alapbére az Állami Számvevőszék elnökének az Állami Számvevőszéktől származó havi keresetével egyezik meg.” Jelenleg Matolcsy György alapbére a vonatkozó jogszabályok szerint havi ötmillió forint. Mivel a magas infláció miatt jelentősen csökkenne a bére (egyébként az ő feladata lenne küzdeni ellene), de ez nem fog bekövetkezni, ugyanis a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tizenkétszeresét kapná meg havonta. Ugyanez a szabályozás vonatkozik egyébként az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének javadalmazására is. 2021-ben a bruttó átlagkereset 438 800 forint volt.
Már ez alapján is valamivel a jelenlegi 5 millió forint fölé, 5,26 millióra nőne a jegybankelnök havi bére. Az idei számok alapján azonban feltételezhetően 500 ezer forint körül lesz a 2022-es bruttó átlagkereset, ami már 6 millió forintos havi bruttót jelent majd az MNB elnökének.
Vele együtt az MNB vezetőinek az illetménye is nő majd, ugyanis ez az elnöki bér százalékában van meghatározva. Az alelnököké 90 százalék, a monetáris tanács és a felügyelőbizottság tagjaié 60 százalék.
Némiképp azonban rosszul érintheti Matolcsy Györgyöt, hogy a törvénytervezet alaposan megnyesné az MNB nyereségét is. A törvénytervezet értelmében amennyiben a tárgyév végére vonatkozóan az MNB saját tőkéjének összege meghaladja a jegyzett tőkéjét, akkor nyereségének 50 százalékát ki kell fizetnie osztalékként az államnak. Eddig ilyen kötelezettsége nem volt a jegybanknak, azonban most a költségvetés mindenképpen elvonja a profit felét, amennyiben a tőkehelyzet azt megengedi.
Matolcsy György fizetésének emelésével kapcsolatosan érdemes azt megjegyezni, hogy a kormány annak ellenére gondoskodik káderének anyagi jólétéről, hogy a pedagógusok béremelését illetően eközben Brüsszelre mutogat és onnan várja a bérfejlesztésekhez szükséges forrásokat.
„Az állami szférában dolgozók bérnövekedését láthatóan visszafogja a kormány, nyilvánvalóan e célból halasztják a pedagógusok bérrendezését is”Rétvári Bence: ha kevésbé fojtják meg a gazdaságot a brüsszeli elhibázott szankciók, akkor nagyobb pedagógus-béremelésről is beszélhetünk