Komoly összeget ígérek annak, aki kapásból fel tudja sorolni azt a tizenkét embert, akit Orbán Viktor a testület elnökeként felkért, hogy vegyen részt az Idősek Tanácsa munkájában. Már ha munkának lehet nevezni a bólogatást és a hallgatást, mert a múlt héten megjelent hírek alapján csütörtökön sem történt más, mint hogy a titkos társaság meghallgatta a kormány két miniszterét, akik szerint a magyar nyugdíjasok élnek a világon a legjobban. Ez különösen a pénzügyminiszter szájából hangzott furcsán, mégsem próbálta megtanítani senki számolni Varga Mihályt. A kormánymédia beszámolója szerint ugyanis azt mondta, három lépcsőben 14 százalékkal emelték idén a nyugdíjakat. Ez a szép kerek szám jobbat mutat, mint a valós 13,4 százalék, meg aztán minek törjék a fejüket az öregek, hogy mi mennyi – gondolhatta. De nem ez az egyetlen csúsztatás a közelgő nyugdíjkifizetés előtt.
A nyugdíjprémium az örök példa arra, hogy úgy varázsol a számokkal a kormány, ahogy akar. A törvény szerint a számítás alapja a novemberben kifizetett nyugdíj összegének negyede, de maximum 20 ezer forint és a GDP növekedés 3,5 százalék feletti részének a szorzata. Ez most fél százalék, mert 4 százalékos GDP növekedéssel számolnak, pedig kevés elemző mond csak ekkora mértéket. Még Mészáros Lőrinc bankholdingja is 5,3 százalékkal, az IMF 5,7 százalékkal kalkulál, ami alapján sokkal nagyobb prémiumösszegek jönnének ki. A nyugdíjasok tehát kapnak egy minimumot, megint egy könnyen megjegyezhető „tizest”, bár a legszegényebbek, akiknek a havi pénze 80 ezer forint alatt van, még ennél is kevesebbre számíthatnak. Amikor pénteken átutalják nekik a nyugdíjukat, a prémium mellé az elvben a magas inflációt ellentételező januárig visszamenőleg járó kiegészítést is megkapják, de ebből is csak a minimumot, hiszen az éves infláció sem lesz ilyen alacsony, mint amivel számolnak! A KSH szeptemberre 20,1 százalékos általános drágulást mért, a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján 21,9 százalékot és a baj ennél is nagyobb.
Ha összeadjuk ezeket a lépéseket és hozzávesszük azt a szintén a napokban megjelent hírt, hogy 2010 óta több mint duplájára emelkedett a szegénységi küszöb alatt élő nyugdíjasok száma - bő negyedmillióan vannak -, akkor nem hangzik túl biztatóan Varga Mihálynak az a kijelentése, hogy nyugdíjemelés jövőre is biztosan lesz. Azt, hogy mekkora, nem merte megmondani. Az meg pláne nem jelez felhőtlen jövőt, hogy a kulturális miniszter, akinek teljesen megmagyarázhatatlan módon a nyakába varrták a családpolitikát is, azt hangoztatta: a nyugdíjasok ügyét családi ügynek tekintik, ami a szociális törvény parlament előtt lévő módosítása szerint azt jelenti, valahogy gondoskodjanak az idős családtagokról, az állam nem áll mögöttük.
Ha mindent összeadunk, Csák János egyetlen mondatánál kellett volna helyeselni az Idősek Tanácsa tagjainak a folytonos bólogatás helyett. Akkor, amikor azt mondta: „ha egy társadalom nem bánik jól az idősekkel, az üzenet a következő generáció számára, hogy majd te is így jársz”. Csak remélhetjük, hogy legalább a dísztagok gyermekei meghallották ezt az üzenetet.