közpénz;égetés;hirdetés;közérdekű adatigénylés;K-Monitor;Miniszterelnöki Kabinetiroda;

- Több mint 25 milliárd forint közpénzt szórt el „hirdetésekre” a Rogán-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda

A választások előtt 19,6 milliárd forint közpénzt szórtak el a „kék” és népszavazási hirdetésekre, a legutóbbi, az EU-s szankciókat bombaként bemutató kampány pedig 7,8 milliárdba került.

Hatalmas mennyiségű közpénzt költött „hirdetésekre” – értsd: kormányzati propagandahadjáratra – a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda – írja a 444 a K-Momnitor által közölt adatok alapján.

Bár a jogszabály szerint a szerződéseket a megkötésük után 60 nappal már kellene nyilvánosságra hozni, a tárca ennek a kötelezettségének először 2022 novemberében tett eleget, és csak a K-Monitor közérdekű adatigénylése nyomán.

Mint a dokumentumokból kiderül, az április 3-i parlamenti választás előtt 19,6 milliárdot szórtak el „kék” és népszavazási hirdetésekre, és ehhez jön mégz EU-s szankciókat bombaként bemutató kampány 7,8 milliárdja.

A K-Monitor jelentéséből kiderül továbbá, hogy az Orbán Viktor „gondolatait” angolul népszerűsítő portál, a primeminister.hu 74 millió forintba került, a nyugdíjasoknak kiküldött reklámújság – ami fantáziadúsan csak „Jókor” néven fut – 369 millióba, a 13. havi nyugdíjhoz kiküldött "tájékoztató levél" pedig 443 millióban volt az adófizetőknek.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda Fidesz-közeli civil szférának is adott pénzt: a legtöbbet – bő félmilliárdot – a Kommentár Alapítvány kapta, de a korábbi évekhez hasonlóan sok pénzt kaptak a Király Nóra fideszes politikus fémjelezte női szervezetek is. Az egyszerű családanya szerepben feltűnő politikus alapítványa, a FICSAK 11 Alapítványa 15 milliót, a Fiatal Családosok Klubjának Egyesülete 40 milliót, a Mindennapok Női Szemmel Egyesület 40 milliót kapott.

Bár ezek a civil szervezetek valóban végeznek érdemi civil tevékenységet, erősen kapcsolódnak a politikai napirendformáláshoz, és folyamatos megjelenési felületet biztosítanak kormánypárti politikusoknak, más szervezeteknek és állami programoknak.

A K-Monitor listáján szerepel még a többi között a szombathelyi Fideszhez kötődő Női Erőforrás Társaság, a Szabó Krisztián Szilárd korábbi Fidelitas-vezetőhöz kötődő Fiatalok a Polgári Magyarországért Egyesület, a KDNP-közeli Szent István Intézet, a Kobza Miklós-féle Digitális Kutatások Intézete alapítvány. 82 milliót kapott a Civil út Alapítvány, amelyet Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, korábbi fideszes politikus, a Puskás-musical producere vezet, és erősen felülreprezentáltak a kiemelt társadalmi ügyekért felelős Nyitrai Zsolt-közeli, Heves megyei szervezetek is.

A NER-es pénzesővel a szintén Fidesz-közeli oligarcha, Garancsi István érdekeltsége is jól jár.