újságíró;Erdély;akasztás;Mi Hazánk Mozgalom;

- Erdélyi magyar újságírót akasztana a Mi Hazánk Székelyföldön turnézó nemzetpolitikai vezetője

Sajátos módon fog bele a határon túli magyarság képviseletébe a szélsőjobboldali párt.

Székelyföldi szervezetépítő turnét tartott a Mi Hazánk Mozgalom. Az érdeklődés ugyan finoman szólva mérsékelt volt, a szélsőséges kinyilatkoztatásokból azonban nem volt hiány, Bartha Barna, a párt  úgynevezett nemzetpolitikai kabinetjének vezetője egyebek között egy ismert erdélyi magyar újságíró felakasztásáról is beszélt - számolt be a Transtelex.

A székelyföldi körúton a Mi Hazánkat Szabadi István pártigazgató, egyben országgyűlési képviselő, a marosvásárhelyi származású Bartha Barna, kabinetvezető, valamint az udvarhelyszéki Kovács Nemes László mutatta be, ő korábban egyebek között a Magyar Önvédelmi Mozgalom alelnökeként ténykedett. A bemutatkozó eseményeket Marosvásárhelyen, Székelykeresztúron, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön tartották, de a lap szerint szinte mindenhol jókora érdektelenség mellett, a hallgatóság jellemzően alig néhány emberből állt.

A rendezvénysorozat utolsó állomását tartották Sepsiszentgyörgyön. A Transtelex szerint a három órás esemény alatt szó esett például az Erdély visszacsatolására való felkészülésről, a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokról, de antiszemita, cigány-, LMBTQ- és románellenes témák is előkerültek. Bartha Barna azonban nem állt meg itt, és a magyar média szapulása keretében egy ismert erdélyi magyar újságíró felakasztásáról kezdett értekezni. A lap az újságíró védelme érdekében a nevének kihagyásával idézte a gondolatmenetet:

„A zsidók által pontosan kitalált pusztító, bomlasztó programokkal teszik tönkre a székelyeket. Amilyen színvonalon van most a székely néplélek, az a magyar szónak köszönhető, a televízión keresztül beérkezett mocsok miatt. Vagy meg lehet hallgatni ***-t, hát ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, maguk közül nem tudják kiiktatni, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahol tartunk. És ő is székelynek vallja magát. Nem tudom, hogy ki ismeri *** tevékenységét, de nincsenek szavaim rá. Ezeket a népnek ki kell közösítenie maga közül. Ki kell kérjék maguknak a székelyek, hogy ilyen emberek (…) bárhol dolgozzanak.”

Az esemény az unitárius egyház gyülekezeti termében zajlott, ezért a Transtelex az egyházat is megkereste az ügyben. Péterfi Zita Ágnes, a sepsiszentgyörgyi egyházközség lelkésze azt mondta, az egyházközség rendszeresen kiadja a termeit különböző találkozókra, születésnapokra vagy előadásokra, arról azonban nem volt tudomása, hogy a Mi Hazánk Mozgalom tart rendezvényt ott. Elmondása szerint egy férfi jelentkezett náluk azzal, hogy egy megbeszélést szeretnének tartani, ehhez bérelnék ki a termet az egyházközségtől. Azt, hogy konkrétan milyen célra fogják használni a termet, nem tudták, de hozzátette, „teljesen elhatárolódnak az ott elhangzó kijelentéstől”. Elmondta azt is, sajnálják, hogy a tudtuk nélkül belekeveredtek ebbe, s hogy a termet bérlő férfinak jelezni fogják, semmilyen vonatkozásban ne keresse őket a jövőben.

Izraelben újra Benjamin Netanjahu alakíthat kormányt. Koalíciója már nem nevezhető jobboldalinak, a mandátumok több mint fele a szélsőjobb és ultravallásos partnereké.