terrorizmus;Szomália;Mogadishu;merényletek;civil áldozatok;al-Shabaab terrorszervezet;

- Robbanószerrel megpakolt autók robbantak a szomáliai fővárosban, legalább százan meghaltak

A merényletekben további mintegy 300 ember sebesült meg. Hassan Sheikh Mohamud elnök szerint az áldozatok száma tovább nőhet. A támadást ugyanannál a forgalmas csomópontnál hajtották végre, ahol öt évvel ezelőtt több mint 500 ember lelte halálát egy merényletben.

Robbanószerrel megpakolt autók robbantak a szomáliai fővárosban, legalább százan meghaltak – írja a The Guardian.

Hassan Sheikh Mohamud elnök a robbantások helyszínére látogatott, ahol újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy a merényletben további mintegy 300 ember sebesült meg. Arra kérte a nemzetközi partnereket és a többi muszlim országot, hogy küldjenek orvosokat, mert nem tudják az összes sebesültet ellátni.

A merénylet túlterhelte a szomáliai egészségügyi rendszert, amely a több évtizede tartó konfliktus miatt az egyik leggyengébbnek számít a világon. A támadás helyszínén kétségbeesett hozzátartozók keresték szeretteiket.

Az egyik szemtanú állítása szerint annyi holttest hevert a földön, hogy meg sem lehetett számolni őket. Mint mondta, az első robbanás az oktatási minisztérium épületének külső falát érte, ahol éppen utcai árusok és pénzváltók tartózkodtak.

Az AP amerikai hírügynökség helyszínen tartózkodó munkatársa szerint a második robbanás egy forgalmas étteremnél történt, éppen ebédidőben. A robbanások következtében számos jármű – köztük állítólag egy mentő is – megsemmisült, helyi források szerint egy újságíró meghalt, további kettő pedig megsebesült.

A merényletért az al-Shabaab szomáliai dzsihadista szervezet vállalta a felelősséget. A dzsihadisták állítása szerint a támadás célpontja az oktatási minisztérium volt, amelyet az „ellenség bázisának” minősített, és amely szerintük „nem muszlim országoktól kap támogatást, továbbá elkötelezett aziránt, hogy eltérítse a szomáliai gyerekeket az iszlám hittől”.

Mint azt a The Guardian megjegyzi, az al-Shabaab nem szokta vállalni a felelősséget a merényletekért, amelyekben sokan vesztik életüket, ám a dzsihadistákat felbőszítette a kormány új, nagy horderejű offenzívája a szervezet ellen, aminek részeként megpróbálják felszámolni a szervezet pénzügyi hálózatát. Az al-Shabaab közölte, hogy

addig harcolnak, amíg az országot nem az iszlám jog alapján kormányozzák,

és arra kérték a civileket, hogy maradjanak távol a kormányzati épületektől.

Az idén megválasztott elnök közölte, hogy az ország továbbra is háborúban áll az al-Shabaabbal, és „győzni fog”.

A támadás idején az elnök, a miniszterelnök és egyéb magas rangú tisztségviselők éppen tanácskozást tartottak a szélsőségességek, különösen az al-Shabaab elleni harc jegyében tett erőfeszítések kiterjesztéséről. Az iszlám állam létrehozására törekvő szélsőségesek az offenzívára válaszul prominens klánvezetőket öltek meg, látszólag azért, hogy eltántorítsák az alulról építkező támogatást.

Az orosz védelmi minisztérium azzal vádolta az ukránokat, hogy „brit szakértők bevonásával terrortámadást hajtott végre” a Fekete-tengeri flotta hajói és a gabonaszállítási útvonal biztosításában részt vevő polgári hajók ellen. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök határozott fellépést sürgetett, szerinte Oroszországot ki kellene zárni a G20-ból.