Amint arról lapunk is beszámolt, újabb ársapkás termékek esetleges bevezetéséről beszélt Orbán Viktor ma reggel a Kossuth Rádióban, az azonban nem derült ki, hogy pontosan mely termékek lehetnek érintettek. A GKI Gazdaságkutató szerint ez azonban nemhogy nem lassítja, hanem inkább felpörgeti az inflációt, ami a többi termék drágulásával fog járni - közölte az RTL Híradó.
A februárban bevezetett árstopokat a mostani tervek szerint az év végéig biztosan fenntartja a kormány, s az RTL Híradó által megkérdezett vásárlók pártolnák is, ha több maximált árú termék lenne a polcokon, csakhogy a lépés abból a szempontból igencsak öngólnak látszik, hogy valójában az árstopok jelen formájukban úgy tűnik, hozzájárultak a többi termék drágulásához.
Számos élelmiszer ára sokkoló mértékben emelkedett: a KSH szerint csak tavaly óta a sajt ára 95,4 százalékkal, a kenyér ára 91,9 százalékkal, a vaj ára 87 százalékkal, a száraztészta ára 67,7 százalékkal, a tojás ára pedig 56,4 százalékkal növekedett, s természetesen általánosságban is masszív áremelkedések tapasztalhatók a polcokon.
Persze a kormány az árstopok alkalmával is más kontójára gavallérkodik, a kiskereskedők már nem fogadták kitörő örömmel Orbán Viktor reggeli fejtegetéseit. Csomós János békéscsabai élelmiszerbolt-tulajdonos szerint eddig is hatalmas terhet jelentettek számára az ársapkák. „A vevőink még mindig nagyjából azt hiszik, hogy a kormány ötletét a kormány fizeti” - panaszolta.
Molnár László, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója az RTL Híradónak azt mondta, az árstop bevezetésével az eddigi tapasztalatok szerint nem lassult, hanem inkább felpörgött az élelmiszer-infláció. Ráadásul az árstopok révén két dolog történhet: vagy hiány keletkezik az adott termékből, vagy rosszabb minőségű termékek kerülnek a polcokra. Ráadásul a kereskedők az árstopos termékek miatt keletkező veszteséget jellemzően a többi termék drágításával kénytelenek kiegyenlíteni.
Orbán Viktor: Újabb ársapkás termékek jöhetnek