;

oktatás;Pécs;diáktüntetés;elhatárolódás;véleményszabadság;egyházi iskola;október 23-a;slam poetry;

- A pécsi egyházi iskola elhatárolódott a diákjától, aki trágár szavakkal tűzdelt slammel lépett színpadra a budapesti tüntetésen

A ciszterci rend fenntartásában működő gimnázium tanulója a műfajtól nem idegen szókimondó társadalomkritikával állt elő.

„Elhatárolódunk tanulónk, Pankotai Lili 2022. október 23-i nyilvános felszólalásától. Messzemenően elutasítjuk annak minden, a keresztény értékekkel össze nem egyeztethető tartalmát és narratíváját” – szúrta ki a 444 a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának a Facebookon hétfőn közzétett állásfoglalását. A pécsi egyházi iskola igazgatója, Nyisztor Zsolt az intézmény nevében ugyanakkor kijelentette hogy „tiszteletben tartjuk a szabad véleménynyilvánítás jogát”.

Pankotai Lili a keresztény rend fenntartásában működő gimnázium végzős tanulójaként Pankotai Lili slam poetry-előadással készült. A slam fiatal, alig néhány évtizedes műfaj, a szómagyarító.hu definíciója szerint „szabad, meglepő tematikájú, a trágárságtól a közéleti, művészeti utalásokig terjedő témavilágú, rendszerint (rap-szerű) ritmuskényszeren és sokszor rögtönzésen alapuló költészet; recitálás, énekbeszéd”. A szókimondó, közéleti témákkal kiemelten foglalkozó slam poetry versenyeknek már Magyarországon is hagyománya van.

Lapunk a gimnazista lány „Kazinczy-díjra nem túl esélyes”, vagyis trágár slam poetry előadásáról” részletesen nem is számolt be, mindössze a kormánypárt portált, az Origót szemléztük, amely fontosnak tartotta kiemelni az egyik gondolatot, amely szó szerint azt tartalmazta, hogy „ki kinek a faszát szopja teli erőből”.

Nyilván iskolája egyházi fenntartóit zavarta például az is, hogy Lili egyik tanárnőjét idézte szó szerint, aki „kinek nem inge, kurvára nem veszi magára” modernizált közmondással szólt nemrég a gyerekekhez, vagy például az nem fér bele a keresztényi szeretetbe, hogy „kispista fiút szeret a szomszéd faluban”, vagy „faszomat bele az ideológiákba”, netán az, hogy „leszarjuk, ki az anya, és ki az apa, csak szeresse azt a gyereket, akit a ti nemzedéketek nem mert felnevelni sem”.

Iskolákat, osztályokat, barátokat, családokat várnak a Nagykörútra és a Duna másik oldalán, a Petőfi híd és a Margit híd közötti útvonalra az újabb kiállásra a tanárok mellett.