"Nagyon összetett, nagyszabású feladatok megoldásán dolgozunk, hogy biztosítsuk Oroszország megbízható jövőjét, népünk jövőjét" - mondta biztonsági tanácsának tagjai előtt az orosz elnök. A Kreml honlapján közzétett törvény messzemenő jogköröket ad a nemrég Oroszország részévé nyilvánított Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon megyék újonnan beiktatott kormányzóinak.
Putyin egyúttal "gazdasági mozgósítást" rendelt el nyolc, Ukrajnával határos orosz régióban, köztük a 2014-ben annektált Krímben és Szevasztopolban, közölve, hogy további felhatalmazást ad vezetőiknek a közrend fenntartására és a termelés növelésére, a nyolc hónapja tartó hadműveletek támogatása céljából. A törvény korlátozza a ki- és beutazás szabadságát is az említett területeken. Nem sokkal Putyin nyilatkozatai után szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy nem tervezik az ország nemzetközi határainak lezárását.
Orosz tisztviselők a kulcsfontosságú dél-ukrajnai város, Herszon ellen készülő ukrán támadásra figyelmeztettek. A herszoni megszálló közigazgatás vezetője arról beszélt, hogy ha kell, 60 ezer embert is áttelepítenek a Dnyeper folyón át Oroszországba, mivel Moszkva meg akarja erősíteni hadállásait a városban. Az ukrajnai orosz haderő új parancsnoka kedden jelentette be, hogy a civileket evakuálják Herszonból, a feszült katonai helyzetre tekintettel. A herszoni régió ukrán katonai közigazgatásának vezetője felszólította a lakosságot, hogy ne tegyen eleget a tömeges SMS-ekben küldött kitelepítési felhívásoknak. Andrij Jermak, az ukrán elnök kabinetfőnöke "propagandamutatványnak" nevezte az evakuálással kapcsolatos orosz közléseket.
Kijev nemrég hírzárlatot vezetett be az ország déli részén, ami olyan találgatásokhoz vezetett, hogy újabb nagyszabású offenzívára készül Herszon ellen.
"Amikor az ukránoknál hírzárlat van, az azt jelenti, hogy valami készül. Korábban is mindig ezt tették, amikor egy nagy offenzíva volt készülőben"
- mondta Michael Clarke, a Royal United Services Institute korábbi főigazgatója a Sky Newsnak.
Szerda délután több orosz rakétát lőttek le Kijev felett - közölte Vitalij Klicsko polgármester. Az ukrán főváros központjából hangos robbanásokat jelentettek. Görög diplomaták megerősítették, hogy az ország Ukrajnába látogató külügyminisztere, Nikosz Dendiasz kénytelen volt egy kijevi bunkerben menedéket keresni. Az ukrán erők az éjszaka folyamán 13 "kamikaze drónt” lőttek le Mikolajev felett a régió kormányzója, Vitalij Kim szerint.
Az Európai Bizottság vezetője szerint az elmúlt napokban a létfontosságú ukrajnai energetikai infrastruktúrára mért orosz csapások "színtiszta terrorcselekmények", amelyek háborús bűncselekményeknek minősülnek. Ursula von der Leyennek az Európai Parlamentben tett kijelentései azután hangzottak el, hogy ukránok százezrei maradtak áram és víz nélkül az orosz csapások következtében. Az EU szankciókat tervez bevezetni három magas rangú iráni katonai parancsnokkal és azzal a céggel szemben, amely olyan drónokat fejleszt, amelyeket az Ukrajna elleni orosz támadásokban használtak. A Guardian brit laphoz eljutott szankciós listáról várhatóan napokon belül megállapodnak, mivel az uniós miniszterek nem hisznek a repülő bombák Oroszországnak szállítását tagadó iráni nyilatkozatoknak..
A Németországban kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) "nem látta" Oroszország agresszív szándékait, s a kelet-európai figyelmeztetéseket figyelmen kívül hagyva veszélyes energiafüggőségbe manőverezte az országot - ismerte be a párt egyik társelnöke kedden. A Politico című amerikai lap beszámolója szerint Lars Klingbeil a szociáldemokraták berlini székházában tartott beszédében kijelentette, hogy téves volt a párt azon hosszú ideje hangoztatott tétele, hogy Európa biztonságát és stabilitását "csak Oroszországgal" lehet elérni. "Ma már arról van szó, hogy a biztonságunkat Oroszországtól kell megvédeni" - tette hozzá.
Ukrajna népe kapta a 2022-es Szaharov-díjat
Az Andrej Szaharov szovjet fizikus és politikai disszidens tiszteletére 1988-ban alapított díjat az Európai Parlament idén "Ukrajna bátor népének" ítélte oda, amely február vége óta harcol Oroszország provokálatlan inváziója ellen. "Ez a díj azoknak az ukránoknak szól, akik a helyszínen harcolnak. Azoknak, akik menekülni kényszerültek. Azoknak, akik elvesztették rokonaikat és barátaikat. Mindazoknak, akik kiállnak és harcolnak azért, amiben hisznek. Tudom, hogy Ukrajna bátor népe nem adja fel, és mi sem fogjuk feladni" - fogalmazott szerdai közleményében Roberta Metsola, az EP elnöke. Az évente odaítélt díj, amelyet az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok védelmében fellépő személyek és szervezetek elismerésére alapítottak, 50 ezer euróval jár, amelyet a civil társadalom képviselői kapnak. 2021-ben a díjat Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető, Vlagyimir Putyin legeltökéltebb bírálója kapta, akit jelenleg Oroszországban tartanak fogva. Az ukrán népet az EP két legnagyobb és legrégebbi politikai csoportja, a szocialisták és demokraták, valamint az Európai Néppárt frakciója jelölte az Ukrajna elleni orosz invázió februári kezdet után.